.
.
.

اوباما: آمریکا در برابر داعش شکست نمی‌خورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است که سقوط شهر رمادی در عراق به دست داعش یک شکست تاکتیکی است و ایالات متحده در جنگ علیه این گروه تندرو شکست نخواهد خورد.

به گزارش العربیه اوباما روز پنجشنبه ۲۱ ماه مه در مصاحبه‌ای با مجله «ده اتلانتیک» گفت: «من فکر نمی‌کنم که ما بخواهیم در برابر داعش شکست بخوریم».

وی با اشاره به سقوط مرکز استان انبار که روز یکشنبه اتفاق افتاد، افزود: «شکی نیست که این عقب نشینی یک شکست تاکتیکی است. اگر چه رمادی از خیلی وقت پیش از نظر وضعیت نظامی در برابر حملات داعش شکننده و آسیب پذیر بود.

نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده از ماه اوت ۲۰۱۴ تاکنون به منظور جلوگیری از پیشروی گروه داعش بیش از ۶ هزار حمله هوایی علیه مواضع این گروه تندرو در عراق و سوریه انجام دادند. اما شکست اخیر نیروهای عراقی مورد حمایت آمریکا در رمادی استراتژی جنگی واشینگتن شایستگی و لیاقت رزمی نیروهای دولتی بغداد را زیر سوال برده است.

اوباما در این مصاحبه ضعف آموزشی وعدم پشتیبانی از نیروهای عراقی مستقر در رمادی را دلیل شکست آن‌ها دانست وگفت: «این نیرو‌ها حدود یک سال بدون کمک و پشتیبانی در رمادی باقی مانده بودند».

وی افزود: «این شکست نشان می‌دهد که آموزش نظامی، فرماندهی نیرو‌ها، کنترل و سرعت واکنش نیروهای عراقی در مناطق سنی نشین بسیار ضعیف است».

کار‌شناسان نظامی معتقدند که حتی با پوشش هوایی آمریکا برای ارتش عراق بعید به نظر می‌رسد که نیروهای عراقی بتوانند در برابر شبه نظامیان داعش پیروز شوند.

باراک اوباما پس از دستور خروج نیروهای آمریکا از عراق که در زمان جورج بوش دوم در این کشور مستقر بودند، با ارسال مجدد نیروی زمینی به این کشور مخالفت کرد.

رئیس جمهور آمریکا در پایان مصاحبه‌اش گفت: «بی‌تردید ما نه تنها آموزش نظامی مردم مناطق سنی را از سر خواهیم گرفت بلکه متعهد می‌شویم که از آن‌ها حمایت کنیم. بهتر است که به قبایل سنی نقش موثرتری از آنچه تاکنون داشته‌اند، داده شود».