فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ژنو ۲۸ مه میزبان کنفرانس صلح یمن خواهد بود

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  چند ساعت پس از پایان کنفرانس «نجات یمن» که در ریاض پایتخت سعودی برگزار شد، کنفرانسی که در آن بر ضرورت بازگشت مشروعیت در یمن و اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکید شد، خبر‌ها از نیویورک و منابع نزدیک به دفتر دبیرکل سازمان ملل متحد حکایت از ان داشت که ژنو میزبان کنفرانسی درباره بحران یمن با حضور شماری از طرف‌ها خواهد بود.

  گزارش‌ها حاکی از ان است که این کنفرانس روز بیشت و هشتم ماه جاری میلادی برگزار خواهد شد و شماری از شخصیت‌های بین المللی و منطقه‌ای در آن حضور خواهند یافت.

  اسماعیل ولد الشیخ فرستاده سازمان ملل متحد در امور یمن نیز پس از دیدار با سامح شکری وزیر امور خارجه یمن از تلاش برای برگزاری کنفرانسی در ژنو با سرپرستی سازمان ملل متحد برای گردهم آوردن همه طرف‌های یمنی خبر داده بود.

  این در حالی است که خالد بحاح جانشین رئیس جمهوری یمن روزسه شنبه ۱۹ مه اعلام کرد که دولت این کشور با گفت‌و‌گوهای صلح با حوثی‌ها موافقت نمی‌کند مگر اینکه این گروه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را اجرا کند.

  این قطعنامه از حوثی‌ها خواسته از شهرهایی که تصرف کرده‌اند، عقب نشینی کنند و اسلحه‌ای را که غارت کرده‌اند تحویل نیروهای دولتی بدهند.

  به گزارش رسانه‌ها، خالد بحاح در حاشیه کنفرانس نجات یمن که در ریاض پایتخت سعودی برگزار شد، به خبرنگاران گفت: «دولت در ‌‌‌نهایت با حوثی‌ها پای میز مذاکره خواهد نشست اما این مذاکرات تا پیش از اجرای قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت اجرا نخواهد شد.»
  او تاکید کرد که باید برای نشان دادن حسن نیت، ابتدا قطعنامه اجرا شود.

  بیانیه پایانی کنفرانس ریاض که در آن همه طرف‌های یمنی جز حوثی‌ها و حزب کنگره ملی به ریاست علی عبدالله صالح رئیس جمهوری برکنار شده یمن شرکت کردند، به کنفرانس ژنو اشاره‌ای نکرده است. این بیانیه در مقابل خواستار کمک نظامی به گروه‌هایی شد که با حوثی‌ها در نبرد هستند و همچنین دخالت بین المللی در یمن شد.

  تبلیغات