.
.
.

پیروزی قاطع محافظه کاران در انتخابات پارلمانی بریتانیا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حزب محافظه کاران بریتانیا موفق شد در انتخابات روز پنجشنبه ۷ مه اکثریت کرسی‌های مجلس عوام این کشور را از آن خود سازد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، برپایه شمارش آرا، محافظه کاران تا کنون ۳۲۵ کرسی از میان ۵۶۰ کرسی پارلمان را به دست آورده اند. این در حالی است که تنها نتایج مربوط به۱۰ کرسی هنوز اعلام نشده است. رهبری حزب محافظه کاران را دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا بر عهده دارد.

در مقابل حزب کارگران یعنی حزب اپوزیسیون تنها ۲۲۸ کرسی را از آن خود کرده است. در پی این شکست سنگین اد میلیبند جمعه از رهبری حزب استعفا داد.

حزب کارگران انتظار داشت نتیجه‌ای به دست آورد که برپایه آن بتواند بر سر کرسی نخست وزیری با محافظه کاران رقابت کند. اکنون انتظار می‌رود محافظه کاران به تنهایی و بدون ائتلاف با دیگر احزاب بتوانند دولت تشکیل دهند.

میلیبند در جلسه حزب کارگران گفت: «بریتانیا به حزب کارگرانی نیرومند نیاز دارد. به حزبی نیاز دارد که بتواند خود را پس از این شکست بازسازی کند تا دولتی داشته باشیم که بار دیگر از کارگران حمایت کند.»

او ادامه داد: «اکنون زمان آن فرا رسیده که فرد دیگری رهبری این حزب را بر عهده بگیرد. از همین رو استعفای خود را که از امشب اجرایی خواهد شد تقدیم می‌کند.»

او گفت که هاریت مارمن نایب رئیس حزب رهبری حزب را تا زمان انتخاب رهبری جدید بر عهده خواهد گرفت.

از سویی نیک کلیج نیز از رهبری حزب لیبرال دموکرات‌ استعفا داد. این اقدام در پی شکست بسیار سنگین حزبش که تنها ۵۷ کرسی از پارلمان را از آن خود ساخت صورت گرفت.

کلیج سمت معاون نخست وزیر بریتانیا را بر عهده داشت. او شریک کوچک در ائتلاف دولتی بود که محافظه کاران به رهبری دیوید کامرون آن را اداره می‌کردند. کلیج کرسی خود را در پارلمان از دست نداد اما بسیاری از هم حزبی‌هایش کرسی‌های خود را از دست دادند.