.
.
.

شورای امنیت با پیش نویس روسیه برای آتش بس در یمن موافقت نکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای امنیت سازمان ملل متحد با پیش نویس قطع‌نامه ارائه شده از سوی روسیه درباره اوضاع انسانی در یمن موافقت نکرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، منابع دیپلماتیک خبر دادند که اعضای شورای امنیت گفتند نیاز به زمان بیشتری برای مشورت درباره پیش نویس ارائه شده از سوی روسیه دارند. این پیش‌نویس خواهان آتش بس انسانی در یمن است.

خبرنگار العربیه در سازمان ملل متحد گزارش داده بود که شورای امنیت سازمان ملل متحد جلسه‌ای پشت درهای بسته برای بحث بر سر اوضاع یمن برگزار کرده است.

بنا بر این گزارش، جفری فیلتمن معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور انسانی، گزارشی درباره اوضاع انسانی در یمن ارائه داد به ویژه این‌که ضرب‌الاجل تعیین شده به طرف‌های یمنی برای پایبندی به قطعنامه شماره ۲۲۱۶ به پایان رسیده است. علاوه بر آن اسماعیل ولد شیخ احمد از کشور موریتانی به عنوان نماینده جدید دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن انتخاب شد.

قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت، حوثی‌ها و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن را تحریم تسلیحاتی کرد و از آن‌ها خواست تا قدرت را تحویل دهند.

این قطعنامه، علی عبدالله صالح را تحت بند هفتم منشور سازمان ملل متحد تحریم کرده است؛ بندی که اجازه مداخله با استفاده از زور را می‌هد. همچنین صالح و فرزندش علی ممنوع السفر شده است.

سازمان ملل متحد پیشتر از طرف‌های تنش در یمن خواسته بود بیمارستان‌ها را به محلی برای نزاع خود تبدیل نکنند و روند تامین سوخت را از سر گیرند. نبود سوخت باعث شد برنامه جهانی غذا، توزیع آذوقه را در برخی مناطق یمن متوقف کند.

از سویی ویتالی چورکین سفیر روسیه در سازمان ملل متحد گفت که دولت کشورش از بحران یمن «بسیار نگران» است.