.
.
.

افزایش قیمت نفت به بالاترین سطح خود در سال ۲۰۱۵

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قیمت جهانی نفت پنجشنبه ۳۰ آوریل به بالاترین سطح خود در سال جاری میلادی رسید. این افزایش قیمت نفت در پی کاهش شدید قیمت دلار و افزایش کمتر از انتظار ذخایر نفتی ایالات متحده آمریکا روی داده است.

قیمت نفت خام آمریکا پنجشنبه برای سومین روز پیاپی افزایش یافت. قیمت نفت برنت شمال هم برای دومین روز پیاپی شاهد افزایش بود و به بالاترین سطح خود در چهار و ماه و نیم گذشته نزدیک شد.

نخستین دلیل افزایش قیمت نفت کاهش ارزش دلار است؛ کاهشی که در مقایسه با سبد ارزی ۸ دهم در صد ارزیابی شده است. کاهش ارزش دلار برای ششمین روز پیاپی است که در حال روی دادن است. بدین ترتیب ارزش دلار به پایین ترین سطح هود در نه هفته گذشته رسید. یکی از دلایل کاهش قیمت دلار کاهش رشد اقتصاد آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان است. همچنین سیاستگذاران مالی در مجلس فدرال آمریکا (بانک مرکزی) از دشوار بودن افزایش نرخ سود بانکی تا پیش از یک چهارم سوم سال جاری سخن می‌گویند.

دلیل دوم افزایش قیمت جهانی نفت، گزارش منتشر شده از سوی آژانس انرژی آمریکا است. این گزارش می‌گوید که ذخیره نفت ایالات متحده تا ۲۴ آوریل افزایش ۱.۹ میلیون بشکه‌ای داشت؛ افزایشی که برای شانزدهیمن هفته پیاپی روی می‌دهد اما این افزایش کمتر از پیش بینی کارشناسان بود که انتظار داشتند به رقم ۲.۱ میلیون بشکه برسد.

تا ظهر پنجشنبه قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا ۵۹.۱۵ دلار رسید. این در حالی است که در ساعت‌های اولیه پنجشنبه قیمت هر بشکه نفت خام ۵۸.۵۵ دلار بود. این قیمت بالاترین قیمت نفت خام از دسامبر گذشته است.

هر بشکه نفت خام برنت شمال هم ظهر پنجشنبه ۶۶ دلار معامله شد.