.
.
.

زلزله شدیدی کاتماندو پایتخت نپال و حومه را لرزاند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:


زلزله‌ شدیدی کاتماندو پایتخت کشور نپال را لرزانده و خسارات زیادی بر جای گذاشته است. شدت زلزله حدود 7.9 در مقیاس ریشتر بوده است. یک خبرنگار غربی از هتل محل اقامت خود در کاتماندو از تلفات انسانی خبر داده است.

بر اساس آخرین گزارش ها تاکنون 700 تن جان خود را در این زلزله از دست داده اند و انتظار می رود شمار تلفات انسانی بسیار بالا باشد.

به گزارش دویچه وله، رادیوی آلمان، زلزله‌ شدیدی کشور نپال و پایتخت آن کاتماندو را لرزانده است. مرکز لرزه‌نگاری آلمان در پوتسدام شدت زلزله را 7.3 ریشتر اعلام کرده اما در مرکز لرزه‌نگاری آمریکا شدت زلزله 7.9 ریشتر ثبت شده است. زمین لرزه در هند و بنگلادش نیز احساس شده است.

خانه‌های مسکونی و اماکن عمومی در کاتماندو تخریب شده‌اند. مردم هراسان در پایتخت نپال خانه‌های خود را ترک کرده و در خیابان‌ها به ‌سر می‌برند. یک خبرنگار عکاس که با رسانه‌های غربی همکاری می‌کند، گزارش داده که شاهد چندین جسد در نزدیکی هتل محل اقامت خود بوده است.

در مرکز کاتماندو عبور و مرور عمومی مختل شده و وسائط نقلیه عمومی به دلیل ترک‌ خوردن خیابان‌ها از حرکت بازماند‌ه‌اند. اطلاعات رسمی از تعداد تلفات و میزات خسارات هنوز وجود ندارد. شهر کاتماندو 700 هزار سکنه دارد.

مرکز زمین‌لرزه در ۸۰ کیلومتری غرب کاتماندو و در 2 کیلومتری زیرزمین اعلام شده است. در این منطقه، زمین دست‌کم به مدت یک دقیقه در حال لرزش بوده است. این زلزله با چندین پس‌لرزه نیز همراه بود. این زلزله در شهرهای دهلی نو و کلکته نیز کاملا احساس شده است.

شدت تخریب در مرکز تاریخی کاتماندو که از سوی یونسکو به عنوان میراث فرهنگی اعلام شده به حدی است که دیگر قابل تشخیص نیست.