.
.
.

رای قاطع پارلمان آلمان برای بکارگیری توصیف «نسل کشی ارامنه»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پارلمان آلمان جمعه ۲۴ آوریل با اکثریت قاطع آرا در مصوبه‌ای، توصیف «نسل کشی ارامنه» را برای حادثه ای که گفته شده حدود ۱.۵ میلیون ارمنی در آن توسط نیروهای عثمانی کشته شده اند را بکار برد. اقدامی که می‌تواند به تنش در روابط میان برلین و آنکارا بینجامد.

این مصوبه تغییری بزرگ در موضع آلمان به عنوان بزرگترین شریک ترکیه در اتحادیه اروپا به شمار می‌آید. به علاوه این‌که آلمان شمار زیادی ترک تبار دارد. برخلاف فرانسه و بیش از ۲۰ کشور دیگر، آلمان مدت زمان طولانی در برابر به کار گیری وصف «نسل کشی» برای کشتار ارامنه توسط ترک‌های عثمانی، مقاومت کرده بود.

واژه «نسل کشی» دارای موقعیت ویژه‌ای در آلمان است، زیرا این کشور بسیار تلاش کرد آثار و پیامدهای کشتار شمار زیادی از یهودیان در کوره آدم سوزی نازی‌ها را از میان ببرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در جلسه پارلمان آلمان که برای بزرگداشت «صدمین سالگرد آغاز کشتار ارامنه» برگزار شد، همه فراکسیون‌های پارلمانی با وصف کشتار به «نسل کشی» موافقت کردند.

انتظار می‌رود که این مصوبه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را خشمگین کند.

پیش از این و در هفته جاری ترکیه به مصوبه مشابه پارلمان اتریش اعتراض کرده و گفته بود می‌تواند دارای پیامدهای منفی بر روابط میان آنکارا و وین داشته باشد.

ترکیه می‌گوید کشتارهایی که همگام با جنگ نیروهای عثمانی با روسیه در بخش شرقی امپراتوری روی داد، نسل کشی نبوده و حمله‌ای سازماندهی شده برای از میان بردن ارمنی‌ها وجود نداشته است.

اما نوربرت لامرت رئیس پارلمان آلمان در آغاز بحث نمایندگان درباره لایحه گفت: «آن‌چه در میانه جنگ جهانی اول در امپراتوری عثمانی روبروی دیده‌گان جهانیان روی داد، نسل کشی بود.»

یواخیم جاوک رئیس جمهوری آلمان نیز در سخنانی روز پنجشنبه از واژه «نسل کشی» استفاده کرد.

جاوک که یک کشیش سابق آلمانی است همچنین گفت که تمایل دارد بر خلاف سنت‌ها بایستد و آلمان خود باید مسئولیت برخی از رفتارهایش را در جنگ جهانی اول بپذیرد.

امپراتوری عثمانی در دوره جنگ جهانی اول متحد آلمان بود.