.
.
.

هیلاری کلینتون رسما نامزد انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه و بانوی اول پیشین ایالات متحده روز یکشنبه 12 آوریل رسما نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور اعلام کرد.

وی در انتخابات ریاست جمهوری هفت سال پیش این کشور رقیب درون‌حزبی باراک اوباما بود.

هیلاری کلینتون برای دومین بار پس از سال 2008 نامزد ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا می شود. اعلام نامزدی او نه در یک گردهمایی حزب دمکرات که در آمریکا مرسوم است، بلکه از طریق شبکه اجتماعی توییتر و پخش نواری ویدیویی در اینترنت صورت گرفت.

روز یکشنبه 12 آوریل، در ویدئوی کوتاهی که پیام او را مبنی بر نامزدی در انتخابات سال 2016 در بر می‌گیرد، خانم کلینتون می‌گوید: "آمریکایی‌های هر روز، به قهرمان نیاز دارند، و من می‌خواهم همان قهرمان باشم".

هیلاری کلینتون، پیش از جان کری، وزیر خارجه فعلی آمریکا در دوره نخست ریاست‌ جمهوری باراک اوباما دراین پست خدمت کرد.
سناتور پیشین و همسر بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده، هفت سال پیش در رقابتی درون حزب دمکرات، برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری، میدان را به باراک اوباما واگذار کرد.

هیلاری کلینتون همواره این رویا را در سر می‌پروراند که به عنوان نخستین زن رئیس‌ جمهوری یالات متحده آمریکا شود و از این بابت رکورد دار شود. او به مبارزه در راه حقوق زنان وفادار بود و در زمان ریاست خود بر وزارت امور خارجه آمریکا نیز همه جا در جهان از حقوق زنان دفاع می‌کرد.

هیلاری کلینتون به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا بیش از همه وزیران خارجه پیش از خود سفر کرد. کل سفر او بیش 950 هزار مایل پرواز برآورد شده است. با این همه کلینتون درباره موضوعات حساسی چون بحران خاورمیانه محتاط بود و آن‌ها را به موضوعات اصلی مشغولیت های خود تبدیل نکرد.

باراک اوباما روز شنبه 11 آوریل ضمن پ اعلام شتیبانی از نامزدی وزیر خارجه پیشین خود گفت هیلاری کلینتون وزیر خارجه برجسته‌ای بود و به اعتقاد او همچنین می‌تواند رئیس‌ جمهوری برجسته شود.

خبرگزاری فرانسه از قول اعضای کارزار انتخاباتی او می نویسد طی شش تا هشت هفته‌ پیش رو، او مشغول ساختن چهارچوب کارزار انتخاباتی، سازمان‌های مردمی و ارتباط مستقیم با رای‌دهندگان خواهد بود.

اعضای تیم او می‌گویند تا ماه مه، ماه آینده، خبری از کارزار اصلی و سخنرانی او که آغازی بر تبلیغات به شمار می‌رود، نخواهد بود.

قرار است خانم کلینتون روز سه‌ شنبه برای شرکت در میزگردی کوچک، به آیووا، ایالتی در غرب میانه آمریکا، برود. موضوع میزگرد مسائل اقتصادی برای قشر عادی مردم آمریکا است.

خبرگزاری رویترز می‌گوید نظرسنجی‌ها حاکیست که او فاصله زیادی با رقبای احتمالی دیگر، درون حزب دمکرات دارد. بر اساس نظرسنجی «رویترز-ایپسوس» 60 درصد از دمکرات‌ها از او حمایت می‌کنند.

در حزب رقیب، حزب جمهوریخواه، تا کنون سناتور رند پل و سناتور تد کروز، نامزدی خود را اعلام کرده‌اند.

اما انتظار می رود که "جب بوش" پسر و برادر روسای جمهوری پیشین "بوش ها" نیز در حزب جمهوری خواه خود را کاندید ریاست جمهوری کند.