.
.
.

کری: تفاهم‌نامه هسته‌ای با ایران همان است که ما اعلام کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، از تفسیری که از تفاهم‌نامه هسته ای با ایران ارائه داده بود، دفاع کرد. این تفسیر با برداشت آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران متفاوت است، و یک عضو برجسته کنگره آمریکا هم کری را «متوهم» توصیف کرده است.

جان کری یکشنبه ۱۲ آوریل به شبکه خبری ABC گفت به هر حقیقتی که بیان کرده، پایبند است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای هفته گذشته گفت در صورت دست یافتن به هر توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵، باید تحریم‌های ایران فورا لغو شود. اما کری می‌گوید روند لغو تحریم‌ها «تدریجی» خواهد بود.

وزیر امور خارجه آمریکا درباره سخنان مقام‌های ایرانی گفت: «می‌دانید که آن‌ها می‌خواهند برداشت خود را با دیدگاه خود منطبق کنند و ادعا خواهند کرد که ما هم همین کار را می‌خواهیم انجام دهیم.»

کری ادامه داد که درباره توافق موقت ژنو که سال گذشته منعقد شد نیز طرف‌های آمریکایی و ایرانی، برداشت‌های متفاوتی داشتند.

ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، دوم آوریل به تفاهم‌نامه‌ای دست یافتند که چارچوب توافق جامع نهایی هسته‌ای را مشخص می‌کند. هدف از توافقنامه محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران است به گونه‌ای که این کشور نتواند اقدام به ساخت بمب اتم کند و در مقابل تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو شود. ایران اصرار دارد که برنامه هسته‌ای‌اش مسالمت آمیز است.

کری ادامه داد که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، سناتور جان مک کین را به دلیل این‌که کری را «متوهم» توصیف کرده بود، به شکلی علنی «توبیخ» کرد.

کری ادامه داد روسیه که همپیمان ایالات متحده نیست، در بیانیه‌ای اعلام کرد که حقیقت تفاهم‌نامه همان است که واشنگتن اعلام کرده است.

کری دوشنبه یا سه شنبه کنگره آمریکا را درجریان تفاهم‌نامه هسته‌ای با ایران قرار خواهد داد. او از قانون گذاران آمریکایی خواست شرط‌هایی که در مسیر اجرای توافقنامه با ایران مانع ایجاد می‌کند، وضع نکنند.

کنگره آمریکا خود را برای بررسی لایحه‌ای آماده می‌کند که به قانون گذاران حق بازنگری هر توافق نهایی می‌کند. این لایحه همچنین لغو تحریم‌ها را به رای گیری در کنگره منوط می‌کند.