.
.
.

دیدار تاریخی وزرای خارجه آمریکا و کوبا در پاناما

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هفتمین نشست سران 35 کشور قاره آمریکا تفاوتی تاریخی با نشست‌های پیشین دارد؛ در این اجلاس رئیس‌جمهوری کوبا رائول کاسترو نیز شرکت می‌کند. آمریکا نیز می‌خواهد جای پای خود را در آمریکای لاتین محکمتر کند.

در اقدامی کم سابقه وزارت امورخارجه آمریکا نظر داده است که نام کوبا از لیست کشورهای حامی تروریسم حذف گردد، اقدامی که اوباما باید آنرا تایید کند.

کوبا و آمریکا 53 سال است رابطه دیپلماتیک با هم ندارند. این قطع رابطه پس از پیروزی انقلاب کوبا در اول ژانویه 1959 آغاز شد.

وزاری خارجه دو کشور شب گذشته برای نخستین بار پس از سال 1958 با یکدیگر ملاقات می کنند. آخرین باری که وزرای خارجه دو کشور ملاقات کردند در همین تاریخ یعنی یک سال پیش از سقوط باتیستا دیکتاتور کوبا بود.

دیدار شب گذشته وزرای خارجه دو کشور در پاناما، پیش از نشست سران دو بخش شمالی و جنوبی قاره آمریکا صورت گرفت .

وزارت خارجه آمریکا در صفحه توییتری خود نوشت:" جان کری وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه پنجشبه با "برونو رودریگز" همتای کوبایی خود دیدار کرد".

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع وزارت خارجه آمریکا، این دیدار نتایج مثبتی به همراه داشته است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا این دیدار طولانی بود و با طرف کوبایی به نتایج سازنده ای دست یافتیم، البته گفتگوها را در آینده نیز ادامه خواهیم داد.

البته هنوز هیچ تصمیمی برای ملاقات روسای جمهوری دو کشور گرفته نشده است، اما کاخ سفید می‌گوید که در حاشیه نشست فرصت‌هایی برای چنین ملاقاتی فراهم است.

آگاهان می گویند نزدیکی اخیر میان دو کشور زمانی آغاز شد که باراک اوباما و رائول کاسترو برای شرکت در مراسم خاکسپاری نلسون ماندلا رهبر فقید آفریقای جنوبی به این کشور سفر کرده بودند. در آن هنگام دو رهبر بطور تصادفی روبروی هم قرار گرفتند، در آن لحظه کاسترو دست خود را به سوی اوباما دراز کرد و رئیس جمهوری آمریکا نیز دست وی را فشرد و جملات کوتاهی را رد و بدل کردند. اوباما پس از دست دادن با رائول کاسترو از سوی لابی مخالفان رژیم کاسترو در داخل آمریکا مورد انتقاد قرار گرفت.

ایالات متحده آمریکا و کوبا در ۱۷ دسامبر سال گذشته میلادی، تصمیم گرفتند مناسبات خود را از سر گیرند. آمریکا می‌گوید که مذاکرات با کوبا دشوارتر از آنی است که تصور می‌شد. نخستین درخواست کوبا این است که از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج شود و راهی برای کاستن فشارهای اقتصادی بر کوبا یافته شود.

نشست سران 35 کشور آمریکایی در پاناما به مدت دو روز ادامه می یابد.