قانونگذاران آمریکایی: ایران باید «ده‌ها سال» برنامه اتمی‌اش را متوقف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

۸۰ درصد نمایندگان مجلس قانونگذاری آمریکا، روز دوشنبه ۲۳ مارس، به باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور گفتند در هر توافق اتمی با ایران، برنامه اتمی این کشور باید برای «ده‌ها سال» متوقف شود.

۳۶۷ نماینده مجلس آمریکا، از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات، در نامه‌ای به اوباما، بر آنچه که آن‌ها موضوع‌های «خطیر و فوری» در مذاکرات اتمی بین ایران و قدرت جهانی خواندند، تاکید کردند.

در این نامه آمده است: «هر توافق نهایی با ایران باید زیرساختهای اتمی این کشور را محدود کند، بطوریکه راه رسیده به بمب اتمی برای این کشور سد شود و این توافق باید طولانی مدت باشد.»

قرار است مذاکرات اتمی، روز چهارشنبه آینده در کشور سویس باردیگر از سرگرفته شود، و تا ده روز دیگر دو طرف به توافق برسند.

در نامه نمایندگان به اوباما آمده است: «با درنظر گرفتن دروغگویی ایران در سالهای گذشته، مذاکره کنندگان باید از ایران بخواهند کمال شفافیت را داشته باشد.»

«هرنظام بازرسی و راستی آزمایی باید اجازه دسترسی به محلهای مشکوک در اسرع وقت را امکان پذیر سازد و محدودیتهای قابل سنجش برای برنامه اتمی ایران باید برای ده‌ها سال ادامه داشته باشد.»

کنگره آمریکا اکنون ماه هاست که با دولت اوباما برسر توافق اتمی با ایران اختلاف دارد. نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه به این توافق بدگمان هستند، و آماده‌اند تا از راههای قانونی مانع از امضای آن شوند.

نامه دیگر سناتورهای جمهوریخواه آمریکایی به خامنه‌ای در هفته گذشته خبرساز شد. آن‌ها در این نامه هشدار داده بودند که هر قراردادی با دولت اوباما موقت خواهد بود، و پشتیبانی کنگره از آن ضروری است.

در نامه روز دوشنبه نمایندگان در مورد تحریم‌ها گفتند: «برای لغو دائمی تحریم‌ها، کنگره باید در باره بسته شدن راههای دستیابی ایران به بمب اتمی مطمئن شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید