در پس «غیبت» ولادیمیر پوتین چه نهفته است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

این اولین بار نیست که غیبت ولادیمیر پوتین خبرساز می شود. پوتین در سال ۲۰۱۲ مدتی در انظار عمومی ظاهر نشد، و شایعات در مورد سلامتی او قوت گرفت. در آن زمان تعدادی از سفرهای خارجی پوتین لغو شد، و بعد از ظهور مجدد او، کرملین علت این غیبت را برخی جراحات پوتین اعلام کرد.

سال گذشته نیز شایعات بیماری پوتین قوت گرفت. بعضی از رسانه‌ها گزارش دادند که رئیس جمهوری روسیه به بیماری سرطان لوزالمعده دچار شده است. اما بار دیگر این خبر تکذیب شد.

غیبت پوتین از ۶م ماه میلادی جاری از انظار عمومی، و لغو سفر او به کشور قزاقستان و دیدار با رئیس جمهوری آن کشور در آستانه، باردیگر در رسانه‌ها و محافل سیاسی مسکو خبرساز شده و شایعه بیماری او قوت گرفته است.

اما صاحبنظران علت غیبتهای پوتین را بیماری نمی‌دانند، و تفسیرهای دیگری برای آن دارند. بعضی بر این باورند که هدف پوتین از این غیبت‌ها خروج از انظار عمومی و بررسی اوضاع و تحولات جاری بدور از توجه همگانی است. طرفداران این نظریه بر این نکته تاکید می‌کنند که پوتین در یکی از مخوف‌ترین سازمانهای اطلاعاتی جهان تربیت شده، و همانگونه که راه و رسم این سازمانهای اطلاعاتی است، مایلند که کار‌ها را در تاریکی و بدون توجه عمومی سازمان دهند و برای این کار بیماری را بهانه می‌کنند.

سناریوی دومی که مورد توجه بعضی از تحلیلگران کرملین قرار گرفته، غیبت پوتین را ناشی از جنگ قدرت داخلی در کرملین، به ویژه پس از تنش‌ها با غرب بر سر اوکراین و زیانهای سنگین روسیه از این رویداد‌ها می‌دانند. به باور این تحلیلگران، بعضی از رهبران اقتصادی روسیه و دیگر مراکز قدرت در روسیه از رئیس جمهوری خواسته‌اند تا با غیبت موقت امکان بازگشت به شرایط عادی را فراهم کند.

به دلیل شرایط بحرانی اقتصاد روسیه در سال جاری میلادی، بعضی بر این باورند که کودتایی در روسیه اتفاق افتاده، و محافل اقتصادی در این کشور از سیاستهای پوتین در مقابل اروپا ناراضی هستند. اما پشتیبانی نیروهای نظامی از پوتین امکان وقوع کودتا را مورد تردید قرار می‌دهد. لازم به یادآوری است که به دلیل ساختار قدرت در روسیه، هرگونه برخورد داخلی در این کشور منجر به کاهش نفوذ آن در منطقه خواهد شد.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که به تعویق افتادن تشکیل دولت جدید در روسیه به دلیل تلاش‌ها برای تثبیت قدرت در این کشور صورت گرفته است. با وجود اوجگیری محبوبیت پوتین در اثر ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه به خاک این کشور، عدم توانایی تشکیل دولت جدید نشان از کاهش نفوذ سیاسی پوتین در طی ماههای اخیر دارد.

برای نفی شایعات، دیمیتری پسکوف، سخنگوی رسانه‌ای رئیس جمهوری روسیه، یک هفته بعد از غیبت اخیر پوتین شایعه بیماری او را تکذیب کرد و فیلمی از دیدار پوتین با رئیس دیوان عالی روسیه را پخش کرد. اما سخنان رئیس دیوان عالی در این دیدار نشان از آن دارد که این دیدار مربوط به سه ماه پیش می‌شود.

از سوی دیگر پوتین با همتای قرقیز خود، آلماز بیک آتامبایف، در پطرزبورگ دیدار کرد و روابط دو جانبه و تحولات اقتصادی منطقه را مورد بررسی قرار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید