اوباما: نامه نمایندگان جمهوریخواه به ایران «مسخره آمیز» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، نامه ۴۷ نماینده کنگره این کشور به ایران را که در آن درباره توافق هسته‌ای با واشنگتن هشدار داده بودند، «مسخره آمیز» توصیف کرد.

به گزارش العربیه، ۴۷ نفر از ۵۴ نماینده جمهوریخواه سنای آمریکا در نامه‌ای سرگشاده به مقامات تهران هشدار دادند که لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تنها با موافقت کنگره امکان پذیر است.

جمهوریخواهان تاکید کردند اگر اوباما توانایی تعلیق تحریم‌ها علیه ایران را داشته باشد، رئیس جمهور بعدی می‌تواند با یک حرکت قلم آن را باطل کند. همچنین کنگره آینده می‌تواند در هر برهه از زمان مفاد توافق را اصلاح کند.

در همین حال جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا از این نامه به شدت انتقاد کرد و گفت: «نامه‌ای که روز ۹ مارس توسط ۴۷ سناتور آمریکایی به جمهوری اسلامی ایران ارسال شد و آشکارا برای تضعیف رئیس جمهور رسمی آمریکا در بحبوجه مذاکرات بین المللی حساس طراحی شده، دور از شأن این این نهاد محترم است.»

بایدن افزود: «این نامه بدون توجه به دو قرن سنت، توانایی رئیس جمهور بعدی را چه دمکرات باشد و چه جمهوریخواه، در مذاکره با کشورهای دیگر به نمایندگی از آمریکا محدود می‌کند.»

معاون رئیس جمهور آمریکا این نامه را «گمراه کننده» و «خطرناک» توصیف کرد و گفت: «آدم‌های محترم می‌توانند با هم اختلاف داشته باشند اما این (نامه) راهی نیست که آمریکا را امن‌تر و قوی‌تر نشان دهد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید