البدری: اوپک نباید با کاهش تولید به نفت شیل «یارانه» بدهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالله البدری، دبیرکل اوپک روز یکشنبه ۸ مارس در بحرین گفت که سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) نباید تولید نفت را کاهش دهد و با این کار به نفت «شیل» که با هزینه بالاتری تولید می‌شود «یارانه» بپردازد. بسیاری بر این باورند که رشد اخیر تولید نفت شیل باعث تضعیف بازار نفت شده است.

البدری که برای شرکت در کنفرانسی در بحرین بسر می‌برد گفت که اکنون این با بازار جهانی است تا تصمیم بگیرد که با این قیمت‌ها کدام یک از منابع نفتی بصرفه هستند.

قیمتهای نفت هم اکنون در پایین‌تر سطح خود طی ۶ سال گذشته است، و این بخاطر عرضه بیش از حد نفت با افزایش تولید نفت شیل و افت تقاضا برای نفت در سطح جهان روی داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کاهش سریع و شدید قیمت نفت باعث شده تا بسیاری از کشورهای تولید کننده نفت مجبور به کاستن از بودجه‌های خود بشوند. ایران هم اکنون در مورد تامین منابع مالی لازم برای بودجه سال آینده خود با مشکل روبروست.

البدری گفت: «ما از نفت شیل استقبال می‌کنیم. اما این منبع از تولید نفت هزینه بر است و با قیمتهای ۷۰ یا ۸۰ دلار برای هر بشکه بصرفه نیست.»

او گفت: «اوپک نمی‌تواند به سایر منابع انرژی یارانه بدهد. اگر ما در ماه نوامبر تولید را کاهش دادیم، در ژانویه هم کاهش خواهیم داد. ما در ماه دسامبر هم کاهش می‌دهیم، و اگر لازم باشد برای ۴ و ۵ سال آینده هم همین کار را خواهیم کرد.»

البدری گفت که کشورهای عضو و غیرعضو اوپک باید با هم همکاری کنند تا بازار به ثبات برسد. او گفت که میزان اضافه تولید نفت در حال حاضر ۲ میلیون بشکه در روز است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید