شورای امنیت..محکومیت کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه بدون تعیین مسئول

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای زیر فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد، استفاده از گاز «کلر» در جنگ داخلی سوریه را محکوم کرد، اما هیچگاه از طرف های درگیر در این کشور را متهم نکرد.

به گزارش العربیه، آمریکا در پیش نویس قطعنامه پیشنهادی خود به شورای امنیت خواهان محکومیت استفاده از گاز کلر در سوریه شده بود .

این پیشنویس توسط ایالات متحده آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل ارائه شده و از سوی کار‌شناسان شورا مورد بررسی قرار گرفت.

در پیشنویس قطعنامه جدید شورای امنیت برای طرف هایی که از سلاح شیمیایی در جنگ استفاده می‌کنند مجازات‌های سنگینی از جمله استفاده از فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد علیه آن‌ها در نطر گرفته شده است.

فصل هفتم منشور سازمان ملل، به شورای امنیت اجازه می‌دهد، علیه کسانی که اسلحه شیمیایی را بکار ببرند، اقدام نظامی بکند.

پیشنویس قطعنامه که از سوی آمریکا به شورای امنیت ارائه شده امروز جمعه به رای گیری گذاشته شد.

شورای امنیت سازمان ملل شامگاه پنجشنبه در نشست خود بررسی قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره سوریه را آغاز کرد.

این پیش نویس با صراحت نظام سوریه را به دست داشتن در استفاده از گاز کلر متهم نمی‌کند.

به گفته دیپلمات‌های غربی این قطعنامه تاکید می‌کند شورای امنیت در صورت بی‌توجهی به قطعنامه‌های قبلی این شورا درباره ممنوعیت استفاده از سلاح‌های شیمیایی، مجازات‌هایی را بر اساس بند هفتم منشور ملل متحد تصویب خواهد کرد.

شورای امنیت پیشتر گزارش کمیته بین المللی را بررسی کرد که در آن بر استفاده از گاز کلر در جنگ سوریه تاکید شده است، اما به طرفی که از این سلاح استفاده کرده اشاره ای نشده بود.

فعالان سوری با پخش ویدیوهایی نیروهای اسد را متهم کردند که بوسیله هلیکوپ‌تر و جنگنده مناطق مسکونی مخالفان را بمباران شیمیایی می‌کنند.

گفتنی است که کمیسیون تحقیق سازمان ملل متحد در گزارش ژانویه سال 2013 گفته بود، طبق بازرسی‌های کار‌شناسان این کمیسیون از مناطق مختلف سوریه مشخص شد که حملات شیمیایی از طریق بمباران هوایی انجام گرفته است و این به معنای آن است رژیم سوریه در این حملات دست داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید