نتانیاهو: هرگونه توافق با ایران موجودیت اسرائیل را تهدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هشدار داد، توافق اتمی که اکنون ایران در حال مذاکره برای دستیابی به آن با گروه ۱+۵ است، می‌تواند بقای اسرائیل را تهدید کند. او افزود که «تعهدی اخلاقی» برای سخن گفتن درباره اختلاف‌های عمیقش بر سر این موضوع با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا را دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نتانیاهو طی سخنانی در کنفرانس سالانه کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) که بزرگترین لابی هوادار اسرائیل در ایالات متحده است، از نگرانی‌های خود مبنی بر این‌که مذاکرات میان ایران و شش قدرت جهانی برای تهران امکان دستیابی به جنگ‌افزار اتمی فراهم کند، سخن گفت.

نتانیاهو در میان تشویق حاضران گفت: «به عنوان نخست وزیر اسرائیل، این تعهد اخلاقی را دارم که درباره این تهدیدها سخن بگویم به ویژه این‌که زمان برای دوری از آن هنوز وجود دارد.»

نتانیاهو در عین حال تلاش کرد از تنش میان اسرائیل و ایالات متحده بکاهد و گفت که روابط میان دو کشور «از هر زمان گذشته‌ای قوی‌تر است و بهتر هم خواهد شد.»

او افزود: «سخنان درباره تیرگی روابط نه تنها در زمان خود نیست بلکه اشتباه هم هست.»

تنش در روابط میان اوباما و نتانیاهو به دلیل سخنرانی که قرار است نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه در کنگره آمریکا درباره مذاکرات اتمی با ایران ارائه دهد، وارد فاز تازه‌ای شده است. این سخنرانی تنها چند هفته پیش از ضرب‌الاجل نهایی برای توافق میان ایران و قدرت‌های جهان که آخر مارس جاری است، ایراد می‌شود.

انتظار می‌رود که نتانیاهو بر قانون‌گذاران آمریکایی فشار بیاورد تا مانع توافق با ایران شوند. این در حالی است که معاونان اوباما معتقدند که توافق با ایران ممکن است دستاوردی برای سیاست خارجی اوباما در پایان دوره ریاست جمهوری‌اش باشد.

رهبران جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا با همکاری سفیر اسرائیل در آمریکا، بدون مشورت با کاخ سفید برای دعوت نتانیاهو برنامه ریزی کردند؛ اقدامی که خشم اوباما را در پی داشت.

اوباما گفت در جریان این سفر، با نتانیاهو دیدار نخواهد کرد. او برگزاری دو هفته آینده انتخابات اسرائیل را دلیلی برای این تصمیم خود عنوان کرده است و می‌گوید هرگونه دیدار به معنی دخالت در مسائل داخلی اسرائیل است.

به دلیل ویژگی حزبی، این اختلاف به بدترین تنش میان ایالات متحده و اسرائیل از چند دهه پیش تبدیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید