.
.
.

جنجال بر سر رنگ پیراهن در اینترنت.. شما چه رنگی می‌بیند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پیراهنی «عجیب» در شبکه‌های اجتماعی جنجال آفرید. برخی این پیراهن زنانه را به دو رنگ آبی و مشکی می‌بینند در حالی که برخی دیگر می‌گویند سفید و طلایی است.

کاربران هشتگ #رنگ-پیراهن را در توئیتر راه انداختند که اکنون در صدر بیشترین آمار توئیت‌ها قرار گرفته است.

این اقدام پس از آن روی داد که یک دختر جوان ۲۱ ساله اسکاتلندی با نام کیتلین مکنیل اقدام به انتشار عکس این پیراهن کرد و از رنگش پرسید.

کاربران میلیون‌ها بار عکس این پیراهن را بازنشر و درباره رنگ اصلی‌اش بحث کردند به گونه‌ای که شماری از ستارگان هالیوود نیز سعی کردند به این سوال پاسخ دهند. کیم کارداشیان، همسرش کانی ویست، تیلور سویفت و جاستن بیبتر از جمله این ستارگان هستند.

الیسا خواننده لبنانی در حساب کاربری توئیتر خود نوشته است: «رنگ پیراهن آبی و مشکی است، بحث نکنید!» جاستن بیبر در این زمینه با او هم نظر بود.

کیم کارداشیان در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: «رنگ این پیراهن چیست؟ من آن را به دو رنگ طلایی و سفید می‌بینم اما کانی (همسرش) آن را به دو رنگ آبی و مشکی می‌بیند. کدام یک از ما کور رنگی گرفته است؟»

دختر اسکاتلندی به سایت آمریکایی «بیزنیس انسایدر» گفته که بازتاب جهانی سوالش او را شگفت زده کرده است. این پیراهن را مادرش در مراسم عروسی یکی از دوستان پوشیده بود.

برخی کاربران چند دلیل برای اختلاف رنگ پیراهن ذکر کردند اما هیچ کدام از این نظریه‌ها به شکل علمی اثبات نشده است.

یکی از آن‌ها نوشته اگر نیمه چپ مغزت فعال‌تر باشد، پیراهن را به دو رنگ سفید و طلایی می‌بینی چرا که این گونه افراد به منطق تمایل دارند و در ریاضیات و زبان برتر هستند. اما اگر نیمه راست مغزت فعال‌تر باشد پیراهن را به دو رنگ آبی و مشکی می‌بینی زیرا این‌گونه افراد خلاق‌تر و خیال پردازتر هستند.

برخی دیگر هم از حساسیت چشم به رنگ‌ها سخن گفته‌اند و هرکس رنگ‌ها را به نسبت معینی می‌بیند.

برخی دیگر این پدیده را مرتبط با قدرت دید دانستند و نوشتند آن‌هایی که دید قوی‌تری دارند پیراهن را آبی و مشکی می‌بینند و کسانی که از ضعف دید رنج می‌برند رنگ آن را سفید و طلایی می‌بینند و باید به چشم پزشک مراجعه کنند.

روزنامه «دیلی میل» نوشته تفسیر علمی ساده به «توهم بصری» باز می‌گردد یا به عبارتی به روشی که مغز رنگ‌ها را از یکدیگر تشخیص می‌دهد.

در میان کارکنان «العربیه.نت» نیز اختلاف نظر بر سر رنگ پیراهن وجود دارد و برخی آن را آبی و مشکی و برخی دیگر سفید و طلایی می‌بینند.

برخی کاربران کل ماجرا را به سخره گرفته‌اند. یکی از آن‌ها عکس پرتقالی منتشر کرده و نوشته است: «من این را موز می‌بینم، شما چه می‌بینید؟»