.
.
.

فیلم «بردمن» برنده اصلی جایزه اسکار ۲۰۱۵ شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

چهار جایزه اصلی اسکار ۲۰۱۵ به فیلم «بِردمن» (مرد پرنده) ساخته الخاندرو گونزالس ایناریتو مکزیکی اهدا شد. «بردمن» اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌برداری و بهترین فیلم‌نامه را به خود اختصاص داد.

پس از اعلام برندگان، دست‌اندرکاران فیلم «بردمن» همگی به روی صحنه آمدند و هشتاد و هفتمین مراسم اسکار با اعلام بهترین فیلم سال به پایان ‌رسید.

مراسم هشتاد و هفتمین دوره اسکار، یکشنبه شب (۲۲ فوریه) به وقت آمریکای شمالی، بامداد روز دوشنبه ۲۳ فوریه به وقت ایران و خاورمیانه در سالن دالبی تیا‌تر هالیوود در کالیفرنیا برگزار شد.

در این مراسم فیلم‌های «بردمن» و «هتل بزرگ بوداپست»، هرکدام توانستند ۴ مجسمه اسکار را به خود اختصاص بدهند. فیلم «ویپلش» ۳ جایزه و فیلم‌های «پسربچگی»، «تئوری همه چیز»، «بازی تقلید» و «تک‌تیرانداز آمریکایی» هم هرکدام یک اسکار را ربودند.

فیلم «بردمن» فیلمی کمدی-تراژدی است که داستان زندگی ریگن تامسون (توسط مایکل کیتون بازیگر نقش بتمن در دهه ۸۰ میلادی) را به تصویر کشیده است. ریگان تامسون در این فیلم بازیگری است که دیگر دوران اوج فعالیت‌های هنری‌اش سپری شده است.

ریگن بیست سال پیش نقش «قهرمانی» به نام «بردمن» را بازی می‌کرده، اما حال می‌خواهد که در سنین میانی عمر خود «بازیگری واقعی و جدی» شود و نامی از خود در در تئا‌تر برادوی به جای گذارد. جک، دوست ریگن مسئولیت این تئا‌تر را برعهده دارد.

اما پیش از نخستین اجرای این تئا‌تر مشکلاتی بروز می‌کنند. ریگن وظیفه می‌یابد که برای نقش فرعی بازیگر جدیدی پیدا کند. اما این بازیگر جدید که بی‌استعداد هم نیست، دمدمی مزاج است و نمی‌خواهد روابطه خود با دختر ریگن را به پایان برساند. از سوی دیگر ریگن آگاه می‌شود که دوست دختر سابقش مدعی است که از وی حامله است.

کارگردانی این فیلم را که برای ۹ جایزه اسکار نامزد شده بود الخاندرو گونزالز ایناریتو بر عهده دارد. در کنار مایکل کیتون، بازیگران دیگری همچون اما استون، ادوارد نورتون و نائومی واتس نقش‌آفرینی می‌کنند. مایکل کیتون که در گلدن گلوب ۲۰۱۵ جایزه «بهترین بازیگر مرد در فیلم‌های کمدی یا موزیکال» را به دست آورده بود، در اسکار ۲۰۱۵ ناکام ماند.

درحالی که پیش از این تصور می‌شد جایزه بهترین بازیگر اصلی مرد به خاطر بازی در فیلم «بردمن» به مایکل کیتون اهدا ‌شود، ادی ردمین برای بازی در فیلم «تئوری همه چیز» اسکار را از آن خود کرد.

اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن هم به جولیان مور برای فیلم «همچنان آلیس» تعلق گرفت.

همچنین اسکار بهترین بازیگر زن مکمل برای فیلم «پسربچگی» به پاتریشیا آرکت اهدا شد و جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد به جی‌کی سیمونز، بازیگر فیلم «ویپلش» رسید.

اسکار بهترین فیلم خارجی هم به فیلم لهستانی «ایدا» اهدا شد. این درحالی بود که پیش از این اکثر جوایز بهترین فیلم خارجی به فیلم روسی «لویاتان» رسیده بود.

ضمنا جایزه بهترین فیلم مستند بلند هم به فیلم «همشهری چهار» (Citizenfour) که به ماجرای ادوارد اسنودن می‌پردازد، تعلق گرفت.

جایزه آکادمی که آن را به‌طور غیررسمی اسکار (Oscar) می‌نامند، جایزه‌ای است که هر ساله توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک (AMPAS) آمریکا به بهترین آثار صنعت سینما اهدا می‌شود. این مراسم یکی از شاخص‌ترین مراسم‌های اهدای جوایز در جهان است و هر ساله در بیش از ۱۰۰ کشور جهان به‌صورت زنده پخش می‌شود. جایزه اسکار یکی از نه جایزه از جوایز آکادمی است. همچنین در بخش رسانه، قدیمی‌ترین مراسم اهدای جوایز به شمار رفته و جوایزی نظیر جایزه گرمی (برای موسیقی)، جایزه امی (برای تلویزیون) و جایزه تونی (برای تئا‌تر) پس از آن شکل گرفتند. آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک توسط لوئیز بی. مایر مدیر استودیوی متروگلدوین مایر ایجاد شد.