.
.
.

کار‌شناس تروریسم: ویدیوی بریدن سر ۲۱ مصرى توسط داعش ساختگی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خانم ویریان خان، کار‌شناس و مدیر مسئول یک «کنسرسیوم» معروف متخصص در امور تجزیه، تحلیل و بررسی اقدام‌های تروریستی، گفته است ویدیویی که گروه دولت اسلامی موسوم به داعش از نحوه کشتن ۲۱ قبطی مصری منتشر کرده، حقیقی نیست بلکه ساختگی و مونتاژ شده است.

وی برای اثبات نظر خود به نظر متخصصان تصویربرداری و پزشکی قانونی که در «کنسرسیوم» فعال هستند، استناد کرده است.

این کار‌شناس یک ماه پیش نیز هنگامی که داعش اعلام کرد دو شهروند ژاپنی را به قتل رسانده و ویدیویی در این باره منتشر کرد، با شک و تردید به آن ویدیوی نگاه کرد و به العربیه گفته بود که داعش از قربانیان خود در یک سالن فیلمبرداری می‌کند.

تن‌ها این کار‌شناس نیست که صحت ویدیوی داعش را زیر سئوال برده و آن را رد می‌کند بلکه یکی از سازندگان فیلم‌های «وحشت» در آمریکا نیز می‌گوید که فیلم‌های داعش ساختگی و مونتاژ شده است.

سر فرمانده جلادان داعشی درکلیپ ویدیو از دریای پشت سرشان بزرگتر است

ویریان خان می‌گوید که بسیاری از پشت صحنه‌های فیلم ویدیویی اخیر از جاهای دیگر است. در واقع داعش صحنه‌ها را پیش‌تر آماده کرده و تصویر ساحل را به آن‌ها پیوند داده است. در واقع‌ از نوعی تکنولوژی به نام «صفحه سبز نمایش» که در سینمای مدرن برای صحنه سازی به کار می‌رود، استفاده کرده است.

این کار‌شناس می‌گوید با وجود اینکه تصویربرداری در روز روشن انجام گرفته، اما هیچ سایه‌ای از افراد چاقو بدست یا قربانیان یا اثری از رد پای آن‌ها بر ماسه‌های ساحل در تصویر ویدیویی دیده نمی‌شود.

به گزارش تلویزیون آمریکایی «فاکس نیوز» به نقل از این کار‌شناس تروریسم، از دیگر اشکالات فنی وتکنیکی این ویدیو که نشان از ساختگی بودن آن دارد، صحنه‌ای است که از سخنگوی جلادان گرفته شده است؛ سخنگویی که رسانه‌های غربی از او به نام «جهادی جوزف» یاد می‌کنند.

این شخص همیشه با لباسی متفاوت از دیگر داعشیان در ویدیو ظاهر می‌شود. در صحنه‌های قبلی او در حالی که یک چاقو در دست چپ دارد، کشورهای اروپایی را مرتب تهدید می‌کرد اما در این ویدیو به گونه‌ای ظاهر شد که سر او از دریا بزرگ‌تر جلوه می‌کند.

علاوه بر این ایرادهای فنی، هیچگونه تاثیری از صدای وزش باد ساحل دریا در صدای ضبط شده شنیده نمی‌شود. همچنین در تصاویر از نظر قد افراد قربانی و جلادان آن‌ها اختلاف فاحشی دیده می‌شود به طوری که بلند‌ترین افراد قربانی مصری از کوتاه‌ترین جلادان هم خیلی کوتاه‌تر دیده می‌شوند.

این کار‌شناس در باره رنگ قرمزی که آب ساحل دریا را فرا گرفته می‌گوید، خون بیست نفر آدم نمی‌تواند آب دریا را به این اندازه قرمز کند، این قطعا یک مونتاژ ویدیویی است و امروز حتی می‌توان با یک موبایل هوشمند این چنین صحنه‌ای ساخت، بدین ترتیب این صحنه به احتمال بسیار بالا ساختگی است.

در همین حال خانم مری لمبرت، کارگردان آمریکایی فیلم‌های «وحشت» پس از تماشای ویدئوی قتل ۲۱ قبطی و پس از تجزیه و تحلیل صحنه‌ها، به سرعت با تحلیل و بررسی ویریان خان موافقت کرد. او گفت: «به نظر می‌رسد این ویدیو با دستکاری زیاد تروریست‌ها همراه بوده است و این ‌‌‌نهایت دستکاری و مونتاژ در این ویدیوست.»