.
.
.

کشف خطرناک‌ترین گونه ویروس ایدز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروهی از کارشناسان، گونه تازه‌ای از ویروس بیماری «ایدز» را کشف کردند که از گونه‌های دیگر این بیماری، خطرناک‌تر است.

به گزارش خبرگزاری «تاس» گروهی بین‌المللی از دانشمندان در دانشگاه کاتولیکی لووان بلژیک و دانشکده پزشکی استوایی در کوبا، گونه‌ای جدید و بسیار خطرناک از ویروس بیماری ایدز را کشف کردند که از گونه‌های شناخته شده پیشین، خطرناک‌تر به شمار می‌آید.

سرعت انتشار این ویروس و پیشروی آن در بدن بیمار، از دیگر ویروس‌هایی که تا کنون کشف شده بود، بسیار بیشتر است و CRF19_cpx نام گرفته است.

دانشمندان می‌گویند با وجود اینکه آفریقا، موطن اصلی این ویروس است، اما اخیرا در کوبا به صورت پراکنده دیده شده است. دانشمندان نمونه‌های خون مبتلایان را مورد آزمایش قرار دادند و شمار زیادی از گونه ویروس جدید را کشف کرده‌اند.

به طورمعمول ویروس ایدز طی ۶ تا ۱۰ سال در بدن مبتلایان پیشروی می‌کند اما ویروس جدید کشف شده که تا کنون حدود ۱۶درصد مبتلایان به ایدز گرفتار آن شده‌اند، سریعتر از این زمان پیشروی می‌کند.

کارشناسان می‌گویند که برای شناسایی بیشتر ویروس جدید و یافتن ریشه آن یا چگونگی تغییر ویروس‌های سابق و تبدیل آن‌ها به ویروس جدید، تحقیقات بیشتری باید انجام دهند.

شایان ذکر است که از سال ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۳، در کوبا حدود ۱۹۷۰۰ مبتلا به بیماری ایدز شناسایی شدند که تا کنون ۳۳۰۰تن از آن‌ها جان خود را از دست داده‌اند.