.
.
.

مهاجم به نشست "کفر و آزادی بیان" در دانمارک توسط پلیس کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پلیس دانمارک گفت مهاجم مسلحی که روز شنبه ۱۴ فوریه به نشستی با عنوان «هنر، کفر و آزادی بیان» و همچنین یک کنیسه یهودی در کپنهاگ حمله کرد، و در اثر آن ۸ تن کشته و زخمی شدند، شناسایی و در درگیری با پلیس کشته شده است.

سخنگوی پلیس کپنهاگ به خبرگزاری‌ها گفت: «ما پس از جمع آوری و کنترل فیلم‌های ویدیوهای مدار بسته به محل اختفای این تروریست پی بردیم. هنگامی که برای دستگیری وی وارد محل اقامتش شدیم، وی به سوی نیروهای پلیس شروع به تیراندازی کرد که با پاسخ آتش از سوی پلیس از پای در آمد. براساس تحقیقات فعلی ما تا این لحظه به نظر می‌رسد که این مهاجم تنها عمل کرده است و ما معتقدیم که شخصی که به قتل رسیده، عامل اصلی این عملیات تروریستی است».

در فیلم تلویزیون‌های مدار بسته دیده می‌شود که مهاجم پس از حمله به مرکز فرهنگی که نشست «کفر و آزادی بیان» در اوستربرو برگزار می‌شد، به سوی بورگروئگنت که در همین ناحیه قرار دارد رفت. در آنجا با موبایلش صحبت کرد که معلوم شد تاکسی سفارش داده است. پس از آن یک تاکسی رسید که وی سوار آن شده و از محل گریخت. ما توانستیم راننده تاکسی را پیدا کرده و مورد بازجویی قرار دهیم و آدرس مسافرش را جویا شویم و او نیز آدرس را به پلیس گفت به این ترتیب توانستیم محل اختفای او را پیدا کنیم.

در بیانیه‌ای که پلیس کپنهاگ صادر کرد آمده است: آدرسی که راننده تاکسی به پلیس داد در محله مسکونی نورربرو قرار دارد. پلیس پیش از این نیزهمین آدرس را تحت نظر قرار داده بود. پلیس مقابل آدرس مورد نظر منتظر ماند تا اینکه فردی به آدرس مذکور مراجعه کرد و ما بر این باور بودیم که فرد مذکور برای تحقیقات پلیس می‌تواند مفید باشد لذا سعی شد با وی تماس برقرار کنیم. اما زمانی که به سویش رفتیم بلافاصله به سوی ما تیراندازی کرد که توسط پلیس کشته شد».