فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اشتون کار‌تر به عنوان وزیر دفاع جدید آمریکا رای اعتماد گرفت

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مجلس سنای آمریکا عصر روز پنجشنبه صلاحیت اشتون کار‌تر انتخاب پیشنهادی رئیس جمهوری ایالات متحده برای وزارت دفاع را تائید کرد و به این ترتیب او چهارمین وزیر دفاع دولت باراک اوباما در طول شش سال دوران ریاست جمهوری او خواهد بود.

  به گزارش صدای آمریکا، مجلس سنای این کشور، که در کنترل اکثریت جمهوریخواهان قرار دارد، با ۹۳ رای موافق و ۵ مخالف، کار‌تر را جایگزین چاگ هیگل کرد که دسامبر سال گذشته از ریاست پنتاگون کناره‌ گیری کرده بود.

  حدود یک هفته پس از پذیرش استعفای چاک هیگل از وزارت دفاع، اشتون کار‌تر ۶۰ ساله توسط باراک اوباما به عنوان گزینه پیشنهادی او برای تصدی وزارت دفاع معرفی شد. کار‌تر در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ میلادی دومین مقام پنتاگون بود.

  کمیسیون نیروهای مسلح سنا، پیش‌تر در روز سه‌شنبه با ۲۵ رای موافق، به اتفاق آرا صلاحیت آقای کار‌تر را تائید کرده بود. وی از حمایت بسیاری از جمهوریخواهان ارشد سنا نیز برخوردار است و جان مک کین، سناتور جمهوریخواه از ایالت آریزونا و رئیس کمیسیون نیروهای مسلح سنا، از حامیان بزرگ اوست.

  براساس این گزارش، یکی از نخستین وظایف وزیر دفاع جدید ایالات متحده، جلب حمایت از درخواست باراک اوباما برای کسب مجوز استفاده از نیروی نظامی علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در بخش‌هایی از عراق و سوریه خواهد بود.

  وی در جلسه پنج شنبه سنا، بر تصمیم خود به تقویت بودجه دفاعی آمریکا، کاهش هزینه تسلیحات جدید، و رساندن سریع‌تر فناوری‌های جدید به سرباران تاکید گذاشت.

  ایالات متحده علاوه بر تهدید گروه افراطی داعش در خاور میانه، با بحران اوکراین در اروپا و تحرکات روسیه در قبال آن روبرو است.

  اشتون کار‌تر به قانونگذاران گفته است که با ارسال اسلحه برای اوکراین موافق است، اما بعدا گوشزد کرد که تمرکز تلاش‌های جامعه بین المللی برای حل بحران اوکراین باید بر ادامه مجازات‌های اقتصادی و سیاسی علیه روسیه باقی بماند.

  کارتر در بیان برنامه خود برای تصدی پست وزارت دفاع روز سه شنبه به کمیته دفاع سنای آمریکا گفت که ایران و داعش هر دو برای آمریکا تهدید هستند.

  تبلیغات