.
.
.

اوباما: نابودی داعش تنها گزینه پیش روی ماست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ۱۱-۲-۲۰۱۵ هنگام سخنرانی برای کنگره جهت صدور مجوز برای عملیات نظامی علیه دولت اسلامی عراق وشام (داعش)، گفت نابودی داعش تنها گزینه ای است که در برابر همه ما باقی مانده است.

رئیس جمهور آمریکا در این کنفرانس که در کاخ سفید برگزار شد گفت: «ائتلاف بین المللی در وضعیت تهاجمی و داعش (گروه حکومت اسلامی) در حالت تدافعی قرار گرفته است. ما تلاش خواهیم کرد که این گروه امنیت غیر نظامیان را تهدید نکند».

اوباما تاکید کرد ائتلاف بین المللی تاکنون بیش از ۲۰۰۰ بار مواضع داعش را بمباران کرده واین عملیات باعث شد تا این گروه از مناطق وسیعی در عراق و سوریه عقب نشینی کند.

صدور مجوز جنگ از سوی کنگره، فرصتی ۳ ساله به باراک اوباما خواهد داد تا به جنگ خود علیه تروریسم ادامه دهد.

باراک اوباما همچنین گفت: «این مجوز برای عملیات نظامی به مفهوم اعزام نیرو به عراق یا سوریه نخواهد بود. من معتقدم که ایالات متحده نباید باردیگر وارد یک جنگ زمینی در خاورمیانه شود».

وی خطاب به نمایندگان کنگره اظهار داشت: «از همه شما نمایندگان کنگره می‌خواهم نشان دهید که آمریکایی‌ها در رابطه با جنگ علیه داعش متحد هستند».

اوباما در این سخنرانی بار دیگر اعلام کرد که ایالات متحده برای آموزش مخالفان معتدل سوری و ارتش عراق علیه داعش اقدام خواهد کرد.

این در حالی است که جان بونر، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، از درخواست اوباما برای صدور مجوز برای جنگ علیه داعش انتقاد کرد و خواستار تغییر متن این درخواست نظامی در کنگره شده است.

بونر گفت: «من هنوز یک استراتژی مهم و موثر برای مبارزه با داعش که بتواند تغییراتی ریشه ای در این زمینه ایجاد کند، ندیده‌ام».

گفتنی است که صدور مجوز برای جنگ در سال ۲۰۰۲ توسط جرج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا نیز از کنگره درخواست شد. جرج بوش، رییس جمهوری وقت آمریکا در سال ۲۰۰۲ پیش از حمله به عراق از کنگره مصوبه این حمله را درخواست کرد و کنگره با آن موافقت کرد.

با این حال رییس جمهوری امریکا روز چهارشنبه تصریح کرد، پیش نویس مجوز عملیات نظامی اصل ماموریت «برای تضعیف و نابودی» گروه حکومت اسلامی را تغییر نمی‌دهد.

اغلب جمهوری خواهان در کنگره خواستار استفاده از نیروی زمینی آمریکا علیه داعش هستند اما شماری از دمکرات‌ها با اعزام نیروی زمینی به عراق یا سوریه مخالفند.