فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مصرف ۳ تخم مرغ در صبحانه انسان را به انجام کار نیک متمایل ترمی کند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  محققان و کار‌شناسان امور تغذیه در آخرین پژوهش‌های خود به این نتیجه رسیدند که خوردن ۳ عدد تخم مرغ در صبحانه انسان را به انجام کارهای نیک بیشتر متمایل می‌کند.

  به گزارش روزنامه «اندپندنت» تحقیقات جدید در زمینه رژیم غذایی و تاثیر نوع غذا بر رفتار انسان، نشان داده است که تخم مرغ حاوی ترکیبات تریتووان، «TRP» از اسیدآمینه های ضروری برای تحریک مواد شیمیایی در مغز از قبیل «سروتونین» که وظیفه آن بهبود وضعیت روحی و تاثیر گذاشتن بر رفتار اجتماعی انسان است.

  تحقیقات انجام شده در دانشکده «لیدن» در بخش «مغز و ادراک بهتر» در هلند نشان می‌دهد که مقدار پایین ماده «سروتونین» در مغز منجر به انزوای اجتماعی و رفتار پرخاشگرانه در انسان می‌شود.

  گروه محققان این دانشکده هلندی تایید کردند که نتایج این تحقیقات برای اهمیت غذاهایی مانند ماهی، لوبیا، شیر و تخم مرغ که حاوی ماده مقوی «سروتونین» در مغز است و ارتباط این نوع غذا با تمایل انسان برای انجام کارهای نیک را تایید می‌کند.

  این پژوهش در یک آزمایش عملی بر روی ۳۲ مرد و یک زن انجام شد. مقداری پودر «تریتووان» معادل مقداری که ۳ عدد تخم مرغ وجود دارد، در غذای ۱۶ تن از افراد مورد آزمایش افزوده شد و به بقیه را غذای فاقد ماده «تریتووان» دادند. پس از آن از این ۳۲ نفر خواسته شد که مبلغ ۱۱ دلار به عنوان کمک به امور خیریه به نهادهایی چون یونیسف و عفو بین الملل کمک کنند و آنگاه به پرسش‌های داده شد در فرم پاسخ دهند.

  در ‌‌نهایت پس از بررسی نتایج این تحقیق ثابت شد، شرکت کننده گانی که مواد «تریتووان» در غذای خود مصرف کرده بودند، به انجام کار خیر و پرداخت مبلغ مذکور متمایل‌تر بودند.

  آدم پرکینز، استاد مغز و اعصاب در دانشگاه روانپزشکی «کینگز کالج» لندن، در این باره گفت: «نتایج این پژوهش می‌تواند در موارد مختلفی از قبیل زندان‌ها مورد استفاده قرار گیرد، ما می‌توانیم مکمل‌هایی که حاوی TRP باشد به غذای زندانیان بیفزاییم تا باعث بهبود رفتار و کاهش خشونت و پرخاشگری بین آنها باشیم».

  این استاد همچنین افزود: «ما باید هشدار قدیمی مبنی بر اینکه خوردن تخم مرغ باعث افزایش کلسترول می‌شود را فراموش کنیم به ویژه که دانشمندان ثابت کردند خوردن غذاهای حاوی کلسترول، تاثیر کمی در افزایش کلسترول خون دارند».

  تبلیغات