.
.
.

واشینگتن خبر کشته شدن گروگان آمریکایی در حمله ائتلاف به داعش را تایید نکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه دولت خلافت اسلامی «داعش» شامگاه جمعه، ۶-۲-۲۰۱۵ در بیانیه‌ای اعلام کرد، امدادگر زن آمریکایی که در اسارت آن گروه تندرو قرار داشت، در اثر حملات هوایی اردن علیه داعش در شمال سوریه کشته شده است.

اردن با رد ادعای داعش گفته است دروغگویی های این گروه در باره اطلاعاتی که چند هفته پیش از وضعیت خلبان اردنی داده بود، نشان می دهد که هیچ کدام از اخبار این گروه تروریستی قابل تایید نیست. داعش یک هفته پیش اعلام کرد، حاضر است خلبان اردنی را در ازای آزادی ساجده الریشاوی آزاد کند اما بعد مشخص شد که او خلبان را از مدت ها پیش این خلبان را به طرز فجیعی اعدام کرده بود. از نظر امان ادعای این گروه مبنی بر کشته شدن گروگان آمریکایی در بمباران جنگنده‌های ائتلاف یک ترفند تبلیغاتی و کاملا دروغ است.

ارتش اردن در تلافی قتل معاذ الکساسبه خلبان نیروهای هوایی آن کشور توسط داعش، که او را زنده در آتش سوزاندند، حملات هوایی علیه مواضع این گروه تندرو را شدت بخشیده است.

در همین حال کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد، در حال حاضر «شواهد ملموسی» برای کشته شدن گروگان آمریکایی طی حملات نیروهای ائتلاف به مواضع داعش در سوریه در دست نیست به همین دلیل نمی‌توان ادعای این گروه تندرو را تایید کرد.

برنادت می‌هان، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: «البته ما در مورد این اطلاعات بسیار نگران هستیم اما در حال حاضر هیچ نشانه‌ای از قتل گروگان آمریکایی که ادعای داعش را تایید کند، در دسترس نیست».

در همین راستا ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به انتشار این خبر گفت، شماری از اتباع آمریکایی در اسارت گروه‌های تندرو هستند، اما او نمی‌تواند درباره مرگ امدادگر آمریکایی که داعش امروز ادعای آن را کرده است، وارد جزئیات شود و افزود «من به هیچ صورتی این گزارش را تایید نمی‌کنم.»

گروه تروریستی داعش برای ادعای خود تنها به عکسی از یک ساختمان ویران شده در بیانیه خود اکتفا کرد.

این گروه ادعا کرد که امدادگر ۲۶ ساله آمریکایی در آن ساختمان بوده و پس از حمله هوایی و تخریب ساختمان، کشته شده است.

کایلا جان میلر، شهروند آمریکایی که به ادعای داعش روز جمعه بر اثر حملات جنگنده‌های ارتش اردن در شهر الرقه در شمال سوریه، جان خود را از دست داد، در اوت ۲۰۱۳ هنگام کمک به آوارگان سوری در شهر حلب توسط شبه نظامیان داعش ربوده شد.