فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • استقرار هواپیماهای آمریکا برای نجات خلبانان پیش از اسارت توسط داعش

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  یک مقام نظامی آمریکا شامگاه پنج شنبه ۵ فوریه، اعلام کرد که واشینگتن به منظور جلوگیری از به اسارات درآمدن خلبانان نیروهای ائتلاف به دست داعش، هواپیما و گروهای ویژه جستجو، در شمال عراق مستقر کرده است.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، این نظامی آمریکایی گفته است، کشورش هواپیما‌ها و نیروهای پروازی ویژه‌ای در شمال عراق مستقر کرده که ماموریت آنها جستجو و نجات خلبانانی است که ممکن است در حین انجام عملیات علیه داعش جنگنده هایشان مورد هدف قرار بگیرند.

  وی در این زمینه افزود: «در حال بررسی استقرار این هواپیما‌ها و خلبانان در منطقه‌ای از شمال عراق هستیم که به مناطق جنگی نزدیک باشند تا سرعت عمل در نجات خلبانان هواپیماهای سرنگون شده را بیشتر کند و بدین ترتیب از تکرار آنچه برای خلبان اردنی اتفاق افتاد جلوگیری شود.»

  بر اساس این گزارش، پیش از تصمیم جدید آمریکا، خلبانانی که چنین ماموریتی داشتند در کشور کویت مستقر بوده‌اند.

  در همین حال، ارتش آمریکا اعلام کرد که ائتلاف علیه داعش به رهبری این کشور، روز گذشته 9 حمله هوایی علیه داعش در عراق و 3 حمله علیه مواضع این گروه در سوریه انجام داده است.

  بمباران‌های هوایی در سوریه علیه مواضع گروه داعش در نزدیکی شهر مرزی عین العرب (کوبانی) که اخیرا توسط جنگجویان کُرد از دست این گروه آزاد شده، صورت گرفته است.

  ائتلاف ضد داعش در بیانیه‌ای اعلام کرد که حملات هوایی در عراق بر منطقه تولید نفت در شمال متمرکز بود و اسلامگرایان تندرو در نزدیکی هفت شهر این کشور از جمله کرکوک، فلوجه، موصل و بیجی مورد هدف جنگنده‌های ائتلاف قرار گرفتند.

  در بیانیه گفته شده است که در این حملات یک انبار تسلیحاتی و چندین خودروی متعلق به شبه نظامیان داعش، یک بولدوزر و چندین واحد تاکتیکی هدف قرار گرفت و گذرگاه کلیدی شبه نظامیان در نزدیکی تلعفر قطع شده است.

  از سوی دیگر ارتش فرانسه روز پنج شنبه اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور ظرف روزهای گذشته، چند حمله علیه مواضع داعش در عراق انجام داده است که بر اثر آن پنجاه داعشی هدف قرار گرفتند و شماری از خودروهای این گروه منهدک شد.

  بیانیه ارتش فرانسه اشاره‌ای به اینکه این پنجاه عضو داعش کشته یا زخمی شده‌اند، نشده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران