فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • با شکست مذاکرات، آتش جنگ اوکراین بالا گرفت

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  شورشیان جدایی خواه اوکراین روز دوشنبه ۲ فوریه، مواضع ارتش در شرق این کشور را هدف آتشباری قرار دادند. دو طرف در حال تحکیم مواضع خود در حاشیه یک شهر استراتژیک هستند.

  در پی شکست مذاکرات در روز شبنه، مقامات نظامی در کییف، پایتخت اوکراین خبر از کشته شدن ۵ نظامی در درگیریهای اخیر در شهر دونتس دادند. شهر دونتس که در کنترل نیروهای شورشی است در روز‌ها اخیر صحنه درگیری بین دو طرف مناقشه اوکراین بود. شهرداری دونتس خبر از کشته شدن ۱۵ غیرنظامی در درگیریهای اخیر داد.

  گفتگوهای اوکراین، روسیه و شورشیان در می‌نسک، پایتخت کشور بلاروس، بعد از آنکه دو طرف همدیگر را به کارشکنی در این گفتگو‌ها متهم کردند به شکست انجامید. قرار بود تا این گفتگو‌ها به آتش بس و قطع خشونت‌ها بیانجامد. در درگیریهای اوکراین تاکنون بیش از ۵ هزار نفر کشته شده‌اند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، روز دوشنبه شهر دونتس صحنه تبادل آتش خمپاره دو طرف بود که در نتیجه آن چندین خانه منهدم و دستکم یک نفر کشته شده است. شورشیان سعی دارند تا نیروهای دولتی را از شهر استراتژیک دبالاتسو، در شمالشرقی دونتس بیرون کنند. دبالاتسو محل تلاقی خطوط راه آهن در شرق اوکراین است.

  بسیج عمومی

  نیروهای شورشی اوکراینکه از سوی روسیه مسلح می‌شوند، و چندین هزار نیروی روسی از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند، دست به بسیج عمومی زده‌اند تا نیروهای خود را به ۱۰۰ هزار نفر افزایش دهند.

  کییف هم به سومین موج فراخوان دست زده تا نیروهای نظامی خود را به میزان ۵۰ هزار نفر افزایش دهد. کشورهای غربی از دولت اوکراین حمایت می‌کنند، و خواستار توافق صلح در ماه سپتامبر گذشته شدند، و از نیروهای خارجی خواستند تا خاک اوکراین را ترک کنند.

  اما شورشیان اوکراین در اخیرا پیروزیهای نظامی چندی داشته‌اند، و اکنون خواستار شرایط جدیدی برای توافق صلح هستند. در همین حال آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خواستار آتش بس فوری در اوکرایین بر اساس توافق صلح می‌نسک شد.

  به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، دولت آمریکا نیز رویکرد جدیدی در قبال بحران اوکرایین در پیش گرفته و قرار است سلاحهای دفاعی در اختیار دولت اوکراین قرار دهد.

  بحران اوکراین در بهار گذشته پس از آنکه روسیه بخشی از خاک این کشور را ضمیمه خود کرد بالا گرفت. روسیه، با وجود مدارک ارائه شده از سوی کشورهای غربی و دولت کییف، حضور نظامیان خود در اوکراین را تکذیب می‌کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران