فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • زال‌ها را در تانزانیا همچون "حیوانات" شکار می‌کنند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  در کشور آفریقایی تانزانیا افراد زال (ادم‌های سفید مو و چشم سرخ که فاقد رنگ دانه پوست هستند) را همچون "حیوان" شکار می کنند و به تجارت اعضای بدنشان می پردازند.

  این افراد حتی توسط اعضای خانواده خود حدود ۵۰هزار پوند انگلیسی به فروش می‌رسند تا اعضای بدن آن‌ها توسط رمال‌ها قطع شده و به فروش رسد. تانزانیایی‌ها معتقدند که مصرف اعضای بدن افراد زال خوشبختی، سعادت و ثروت برایشان می‌آورد.

  تانزانیا بیشترین شمار کشتار این افراد را دارد. افراد ثروتمند مشتریان خرید این افراد هستند. طمع پول در این کشور باعث شده تا اعضای خانواده دست به فروش خویشاوندان خود بزنند.

  افراد زال اکثرا مورد حمله قرار می‌گیرند و اعضای بدن آن‌ها را قطع می‌کنند که باعث از کار افتادگی یا مرگ این افراد می‌شود.

  زالی یا به لاتین ALBINISM حالتی ارثی و ژنتیک است که پوست بدن و موی سر کلا فاقد رنگ دانه است، و به همین دلیل این افراد سفیدپوست و دارای چشم قرمز یا بور می‌شوند.

  در تانزانیا حدود ۱۴۰۰ آلبینو یا‌‌ افراد زال وجود دارد که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و دانشمندان علت این پدیده را ازدواج فامیلی می‌دانند.

  به گزارش روزنامه بریتانیایی "دیلی میل" در کشورهای غربی از هر ۲۰ هزار نفر یک نفر با این حالت متولد می‌شود.

  از زمانی که جمع آوری آمار حمله به آلبینو‌ها آغاز شده ۷۹ تن کشته، و ۵۹ نفر زخمی ثبت شده است. براساس همین آمار حتی آلبینوهای مرده‌ نیز آرامش ندارند زیرا به ۱۶ قبر متعلق به آلبینو‌ها دستبرد زده شده است.

  تمام این وقایع پس از آغاز جمع آوری آمار مربوط به این افراد به ثبت رسیده است.

  آخرین واقعه از این نوع در ماه دسامبر گذشته رخ داد که یک کودک ۴ ساله به نام «پندو امانوئله نوندی» از منزلش ربوده شد.

  پس از این واقعه پدر و عموی این کودک به ظن دست داشتن در ناپدید شدنش توسط پلیس بازداشت شدند. پلیس برای پیدا کردن این کودک یک جایزه معادل ۱۵۰۰ دلار تعیین کرد اما هنوز اثری نداشته است.

  سازمان‌های خیریه فعال در این منطقه از سرنوشت این کودک خوشبین نیستند. آن‌ها با توجه به وقایع مشابه پیشین که کسی سالم برنگشته بر این باورند که این کودک به قتل رسیده است.

  «می‌ویگولو ماتونانگه» ده ساله یکی از آلبینو‌ها است که در راه مدرسه به خانه همراه با یک همکلاسی خود، توسط ۲ مرد مورد حمله قرار گرفت. آن‌ها بازوی چپش را قطع کردند و به سوی جنگل فرار کردند.

  او می‌گوید: «مرا مانند گوسفندی به زمین انداختند و بازوی چپم را قطع کردند.

  این فقط کودکان نیستند که مورد حمله قرار می‌گیرند. یک زن ۳۸ ساله» آلبینویی «وقتی که خواب بود توسط شوهرش با ۴ مرد دیگر با ساطور مورد حمله قرار گرفت. دختر ۸ ساله‌اش شاهد دیدن پدرش بود که بازوی مادرش را از اتاق خواب بیرون می‌برد.

  افراد زال در تانزانیا در بیم و هراس زندگی می‌کنند. آن‌ها حتی از اعضای خانواده خود هراس دارند که با چند صد دلار فروخته شوند. در اکثر موارد اعضای خانواده‌های این افراد در حمله و فروش این افراد دست دارند.

  یوسفات تورنر، یکی از فعالان دفاع از حقوق آلبینو‌ها می‌گوید: «شما نمی‌دانید دشمن شما کیست.»

  وی می‌گوید: «پشت این حملات افراد قدرتمند و پر نفوذی قرار دارند. من بار‌ها به مرگ تهدید شده‌ام. آن‌ها این اعضای قطع شده را به قیمت‌های بالا به این افراد ثروتمند می‌فروشند. این افراد حتی می‌توانند از سیاستمداران و رهبران کشور هم باشند.»

  "پیتر‌ اش" که در یک سازمان خیریه کانادایی فعالیت می‌کند با " یوسفات" هم عقیده است.

  وی می‌گوید: «در کشوری مثل تانزانیا که ۲۵مین کشور فقیر دنیاست این فقط سیاستمداران و بازرگانان ثروتمند هستند که این پول‌ها را دارند. آن‌ها که قطعات بدن آلبینو‌ها را از رمال‌ها می‌خرند، هر کس که باشند در این جامعه خیلی قدرتمند هستند».

  تاکنون در رابطه در آزار رسانی به آلبینو‌ها فقط ۱۰ نفر متهم و به دادگاه کشیده شده است. اما این افراد هرگز حتی وقتی که به اعدام محکوم می‌شوند، هویت مشتریان خود را فاش نمی‌کنند.

  در حال حاضر کمپین‌های حمایت از آلبینو‌ها شکل گرفته است. معمولا زمان برگزاری انتخابات در این کشور خطرناک‌ترین زمان برای آلبینوهاست و آن‌ها در این زمان خود را پنهان می‌کنند. کاندیدهای انتخابات به رمال‌ها مراجعه می‌کنند تا اعضای افراد آلبینو را بخرند. آنها بر این باورند که با این کار پیروز انتخابات خواهند شد.

  سازمان ملل به کاندیدا‌ها در این باره هشدار داده است. با نزدیک شدن هر انتخاباتی حملات به این افراد افزایش می‌یابد.

  تبلیغات