.
.
.

اوباما: بر تندرو‌ها پیروز می‌شویم اگر چه این پیروزی طول بکشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۱-۱-۲۰۱۵ در ششمین سخنرانی سالانه خود در نشست مشترک نمایندگان کنگره، تاکید کرد که ایالات متحده و همپیمانانش بر گروه داعش پیروز خواهند شد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «به جای اینکه ما به تنهایی وارد یک جنگ زمینی دیگری در خاورمیانه شویم، توانستیم ائتلاف گسترده‌ای را علیه داعش رهبری کنیم تا این گروه تروریستی را تضعیف و در ‌‌نهایت نابود کنیم».

اوباما گفت: «نیروهای نظامی ما پیشروی‌های داعش را متوقف کردند».

اوباما افزود: «ما همچنان به متواری کردن تروریست‌ها و از بین بردن شبکه‌های آن‌ها ادامه خواهیم داد. ما این حق را برای خود قائلیم که به صورت یک جانبه به حملات تروریست‌ها پاسخ دهیم. کما اینکه تاکنون اینگونه عمل کردیم. ما جنگ علیه تروریست‌ها را از زمانی که برای نابودی تروریسم انتخاب شدم، متوقف نکردیم. تروریست تهدیدی مستقیم برای ما و متحدان ما هستند».

رئیس جمهوری آمریکا از کنگره خواست تا اجازه بکارگیری اقدامات نظامی گسترده علیه داعش را تصویب کنند تا به گفته وی برای همه ثابت شود که: «ما در این زمینه با هم متحد هستیم».

اوباما به تصمیم آمریکا برای حمایت از مخالفان معتدل سوری برای نابودی داعش نیز اشاره کرد و گفت: «فرماندهی آمریکا در عراق و سوریه توانست جلوی پیشروی داعش را بگیرد».

اوباما در این سخنرانی به مسائل خارجی مانند مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب، اختلافات این کشور با روسیه، جنگ علیه داعش و بازداشتگاه گوانتانامو اشاره کرد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش به اوضاع داخلی آمریکا بویژه مسائل اقتصادی این کشور پرداخت.

تحریم‌ها علیه ایران

رئیس جمهوری آمریکا در بخش سخنرانی خود در باره مذاکره هسته‌ای با ایران، خطاب به نمایندگان کنگره گفت: «هرگونه تحریم اقتصادی جدید علیه ایران باعث شکست تلاش‌های دیپلماتیک خواهد شد».

اوباما افزود: «در حالی که ایران وگروه ۵+۱ تلاش می‌کنند به توافق نهایی برسند، تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران به معنی شکست راه حل‌های دیپلماتیک است».

وی اظهار داشت: «هیچ تضمینی برای منع ایران از دسترسی به سلاح هسته‌ای جز با موفقیت مذاکرات و توافق هسته‌ای وجود ندارد. برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای تمام گزینه‌ها را بر روی میز قرار دادیم».

رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه دیپلماسی واشنگتن در رابطه با پرونده هسته‌ای ایران در حال جواب دادن است، گفت «برای نخستین بار در یک دهه، توانستیم جلوی پیشرفت برنامه اتمی آن‌ها را بگیریم و توانستیم از ذخیره مواد اتمی آن کشور بکاهیم.»

وی در ادامه افزود «از هم اکنون تا بهار ما فرصت داریم، با مذاکره به توافقی برسیم که ایران را از دستیابی به سلاح هسته‌ای باز دارد». اوباما بار دیگر هشدار داد هر تحریم جدید علیه ایران از سوی گنگره را «وتو» خواهد کرد.

این نخستین باری نیست که رئیس جمهوری آمریکا از وتوی تشدید تحریم‌های ایران در طول مدت مذاکرات جاری با آن کشور می‌گوید. وی هفته گذشته نیز در جریان نشست مشترک با نخست وزیر بریتانیا، گفته بود تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران توسط نمایندگان کنگره، مذاکرات جاری را منحرف خواهد کرد و در نتیجه در صورت تصویب، آن را وتو خواهد کرد.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ پس از بر سر کار آمدن حسن روحانی گفت‌و‌گو‌ها بر سر برنامه هسته‌ای تهران را پس از یک رکود چند ساله زمان ریاست جمهوری احمدی‌نژاد، آغاز کردند و در زمان اندکی به یک توافق موقت دست یافتند که بر مبنای آن، با برداشتن گام‌هایی مشخص از سوی دو طرف، هم نگرانی‌های بین‌المللی از ماهیت برنامه هسته‌ای مرتفع می‌شود، و هم از فشار تحریم‌ها علیه ایران کاسته خواهد شد.

بر همین اساس، طرفین تا پایان ماه مارس فرصت دارند به یک توافق کلی، یا توافق سیاسی دست یابند و تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ فرصت دارند تا جزئیات آن را مشخص و امضا کنند.

آخرین دور این گفت‌و‌گو‌ها هفته گذشته در ژنو سوئیس با گفت‌و‌گوهای دوجانبه وزیران خارجه ایالات متحده و ایران آغاز شد و سپس هیات‌های مذاکره دو کشور گفت‌و‌گو‌ها را ادامه دادند و در ‌‌نهایت گفت‌و‌گو‌ها میان اعضای گروه ۱+۵ و نمایندگان ایران برگزار شد.

از جزئیات این گفت‌و‌گو‌ها خبری منتشر نشده است، اما دو طرف با مثبت خواندن فضای گفت‌و‌گو‌ها، بر لزوم ادامه مذاکرات تاکید کردند. قرار است دور بعدی مذاکرات در ماه فوریه برگزار شود.

محکومیت توهین علیه مسلمانان و یهود ستیزی

اوباما یهود ستیزی و همچنین رفتارهای توهین آمیز علیه مسلمانان در برخی از نقاط جهان را به شدت محکوم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا ضمن اعلام همبستگی خود با تمام قربانیان «تروریسم» از مدرسه کودکان پاکستانی تا کاریکاتوریست‌های مجله شارلی ابدو در پاریس، این گونه اقدام تروریستی را به شدت محکوم کرد.

اوباما افزود: «ما ملت آمریکا برای کرامت انسانی ارزش و احترام قائلیم به همین دلیل می‌گوییم ما مخالف تجدید احساسات یهودی ستیزی هستیم و به همین دلیل با رفتارهای توهین آمیز مکرر علیه مسلمانان که اغلب آن‌ها نسبت به پایبندی به صلح مثل ما متعهد هستند، نیز مخالفیم».

«به همین دلیل شکنجه برای اعتراف گرفتن از افراد متهم را ممنوع کردیم و برای جمع آوری معلومات از فن آوری‌های جدید مانند هواپیماهای بدون سرنشین، استفاده کردیم از آزادی بیان، زندانیان سیاسی دفاع می‌کنیم و سرکوب زنان، اقلیت‌های مذهبی و همجنسگرایان را محکوم می‌کنیم.»

بستن بازداشتگاه گوانتانامو

رئیس جمهوری آمریکا در این سخنرانی تاکید کرد که به تلاش‌های خود برای بستن بازداشتگاه گوانتانامو ادامه خواهد داد. وی گفت: «همانطوری که در ابتدای در آغاز اولین دوره ریاست جمهوری خود متعهد شدم که باید این بازداشتگاه را بست اکنون باید بگویم که زمان پایان به این مسئله فرار رسیده و من از تلاش‌هایم برای بستن این بازداشتگاه دست نخواهم کشید».

اوباما همچنین از گنگره آمریکا خواست تا در سال جدید تحریم‌های ۵۰ ساله علیه کوبا را لغو کند. وی اظهار داشت، «وقتی که نیم قرن زمان برای تحریم‌ها نتوانست راه حل کارسازی باشد بهتر است که راه حل دیگری را امتحان کنید. تغییر سیاست ما در قبال کوبا به محدودیت‌های این کشور پایان خواهد داد و با این کار ما ارزش‌های دموکراسی در این کشور را تقویت خواهیم کرد و به سوی مردم کوبا دست دوستی دراز کردیم ».