فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • عامل حمله انتحاری استانبول همسر یک داعشی بود

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  روزنامه «حرییت» چاپ ترکیه نوشت زن جوان روسی الاصلی که عامل حمله انتحاری ۶ ژاویه استانبول بود، بیوه یک شبه نظامی تندروی نروژی بود.

  بنا بر این گزارش، این زن که با منفجر کردن جلیقه انفجاری خود، یک پلیس را کشت، پیش‌تر در سوریه در کنار همسرش جنگیده بود.

  رسانه‌های ترکیه اعلام کردند که این زن انتحاری، دیانا رمضانوف نام داشت. او از منطقه مسلمان نشین داغستان روسیه است. مقام‌های روس هنوز هویت او را تایید نکرده‌اند.

  «حرییت» نوشته است این زن همسر یک شهروند نروژی چچنی الاصل بود که ابو علوویچ ادیلباگف نام دارد. این شخص دسامبر گذشته در حال که در صفوف شبه نظامیان گروه تندروی دولت اسلامی موسوم به داعش می‌جنگید، در سوریه کشته شد.

  این روزنامه افزوده است دایانا و همسرش ژوئیه گذشته از راه ترکیه وارد سوریه شده بودند. او پس از کشته شدن همسرش روز ۲۶ ژاویه به شکلی غیر قانونی به ترکیه باز گشت و سرانجام ۶ ژانویه، حمله انتحاری به پاسگاه پلیس منطقه سلطان احمد استانبول را انجام داد.

  در صورت تایید این اطلاعات، این نخستین دلیل از دست داشتن داعش در حمله انتحاری استانبول خواهد بود.

  پیشتر یک گروه چپگرای تندرو که از دهه نود قرن گذشته حملات خشونت باری در ترکیه انجام داده بود، مسئولیت حمله انتحاری اخیر را بر عهده گرفته بود. این گروه که «جبهه آزادیخش ملت» نام دارد، این اعلام خود را باز پس گرفت.

  در ماه‌های اخیر، تدابیر امنیتی در ترکیه برای جلوگیری از وقوع حملات احتمالی چه از سوی شورشیان کُرد چه از سوی شبه نظامیان تندرو، تشدید شد.

  روزنامه «مومرسانت» روسیه پنجشنبه نوشته بود که دستگاه‌های امنیتی داغستان نیز باور دارند که دایانا رمضانوف، عامل حمله انتحاری استانبول است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران