فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سخنان بریتانیایی داعشی درباره زندان‌های ترکیه و تبادل اسرا میان آنکارا و داعش

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  یک جوان بریتانیایی که در صفوف گروه دولت اسلامی موسوم به داعش می‌جنگد می‌گوید که ده‌ها تن از شبه نظامیان این گروه تندرو، تنها در انتظار فرمان برای آغاز حملات خود علیه غرب هستند.

  این جوان بریتانیایی که شهباز سلیمان نام دارد و قبلا در مدرسه متوسطه پادشاهی بریتانیا درس می‌خواند، در مصاحبه با روزنامه بریتانیایی تایمز، درباره جزئیات زمان حضورش در زندان‌های ترکیه سخن گفت؛ زندانی که تا پیش از تبادل اسرا میان ترکیه و داعش در آن به سر می‌برد.

  او برای نخستین بار فاش کرد که شمار دقیق شبه نظامیان داعشی که ترکیه آزاد کرد، ۲۰۰ تن بود و در مقابل ۴۹ کارمند کنسولگری ترکیه که داعش آن‌ها را تابستان گذشته از موصل عراق ربود بود، آزاد شدند.

  شهباز سلیمان شهباز سلیمان

  ترک‌ها به ما اجازه تماس با داعش دادند

  درباره دوره بازداشتش در ترکیه که حدود یک ماه بود گفت با وجود درخواست‌های بریتانیا برای دریافت اطلاعاتی از مکان حضورش به همراه یک بریتانیایی دیگر، «اما این دوره خوب بود».

  او افزود: «نیروهای پلیس ترکیه در زندان با ما مهربان بودند، درک کردند که چرا در سوریه می‌جنگیم، آن‌ها از اسد و اسرائیل متنفرند و از اندیشه‌های اخوان المسلمین الهام می‌گیرند یا به آن نزدیک هستند.»

  او ادامه داد که در زندان به آن‌ها اجازه خوردن پیتزا، بازی دومینو و خواندن سرود «دولت اسلامی» داده می‌شد.

  شهباز سلیمان گفت که به او و ده‌ها تن از یارانش در زندان، اجازه تماس با «داعش» از راه اینترنت داده شد در حالی که دستگاه‌های امنیتی ترکیه، در حال زمینه سازی برای تبادل اسرا بودند.

  او ادامه داد: «به من این آزادی داده شد تا میان قرار گرفتن در فهرست تبادل اسرا یا دیپورت شدن به بریتانیا یکی را انتخاب کنم.»

  او گفت: «پس از یک ماه انتظار در زندان‌های ترکیه، به ما گفته شد که اتوبوس‌هایی در انتظار ما است. سازمان اطلاعات ترکیه بر عملیات تبادل نظارت داشت. به ما گفتند که آزاد هستیم و سپس عملیات تبادل در مناطق مرزی صورت گرفت و به مناطق دولت اسلامی منتقل شدیم.»

  شهباز سلیمان از حمله مرگبار هفته گذشته به روزنامه طنز فرانسوی «شارلی ابدو» استقبال کرد. او همچنین نسبت به وجود هسته‌های خفته در اروپا و آمریکا هشدار داد و گفت: «بسیاری از برادران هستند که برای آغاز حملاتشان، تنها در انتظار فرمان هستند.»

  پلیس مبارزه با تروریسم بریتانیا سال گذشته میلادی، درباره حضور شهباز سلیمان (۱۹ ساله) و هشام فوگار (۲۶ ساله) در سوریه تحقیق می‌کرد.

  شهباز سلیمان تابستان ۲۰۱۳ هنگامی که با یک سازمان خیریه ترک که کمک‌های انسانی به حلب سوریه می‌فرستاد همکاری می‌کرد، ناپدید شده بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران