فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اوباما: مصوبه احتمالی کنگره برای تشدید تحریم‌های ایران را وتو خواهم کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا متعهد شد در صورت تصویب تحریم‌های بیشتر علیه تهران توسط کنگره ایالات متحده، از حق خود برای وتوی این مصوبه استفاده خواهد کرد.

  این سخنان در حالی ایراد می‌شود که ایران و آمریکا در چارچوب مذاکرات هسته‌ای میان تهران و گروه ۱+۵، در حال گفت‌و‌گو هستند. چهارشنبه گذشته و همچنین جمعه، محمد جواد ظریف و جان کری وزرای امور خارجه ایران و آمریکا، در ژنو و پاریس، با یکدیگر دیدار و گفت‌و‌گو کردند.

  به گزارش خبرگزاری‌ها، اوباما شامگاه جمعه ۱۵ ژانویه در کنفرانس خبری مشترک خود با دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در واشنگتن، گفت: «از حق خود برای وتوی قانونی که بر میزم قرار بگیرد، استفاده می‌کنم و درباره دلایلم برای این اقدام، با ملت آمریکا سخن خواهم گفت.»

  این سخنان پس از آن ایراد می‌شود که گزارش‌هایی از عزم برخی سناتور‌ها از دو حزب جمهوری خواه و دموکرات برای مطرح کردن لایحه‌ای به منظور افزایش تحریم‌های ایران منتشر شده است.

  اوباما افزود: «پیام من به رئیس کنگره این است که در این نقطه شلیک آتش را متوقف کنید. هیچ کس در جهان حتی ایرانی‌ها در توان من در افزایش تحریم‌ها در صورت بنبست مذاکرات شک ندارد.»

  اوباما در عین حال شانس دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران را کمتر از ۵۰ درصد ارزیابی کرد.

  از سویی کامرون نیز از اعضای کنگره آمریکا خواست تحریم‌های اضافه‌ای علیه ایران اعمال نکند.

  اوباما و کامرون در سخنان خود درباره مسائل زیادی مرتبط با تروریسم بیم المللی پس از حملات گذشته پاریس پایتخت فرانسه سخن گفتند. دو طرف متعهد به حمایت از فرانسه برای مقابله با تروریسم شدند.

  اوباما گفت: «هر چه در توان داریم برای کمک به فرانسه انجام خواهیم داد و با دیگر کشور‌ها برای تکرار نشدن حوادث مشابه، همکاری خواهیم کرد.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران