فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رای مثبت پارلمان فرانسه به ادامه حملات هوایی علیه مواضع داعش

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  پارلمان فرانسه سه شنبه ۱۳ ژانویه، به ادامه مشارکت در عملیات هوایی علیه مواضع گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در عراق، رای مثبت داد. این موافقت چند روز پس از حمله تندرو‌ها به مجله طنز شارلی ابدو در قلب پاریس پایتخت فرانسه صورت گرفته است.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، ۴۸۸ نماینده پارلمان فرانسه، به این مصوبه رای مثبت دادند، یک نماینده با آن مخالفت کرد و ۱۳ نماینده که از چپگراهای تندرو هستند، به آن رای ممتنع دادند.

  مانوئل فالس نخست وزیر فرانسه از نمایندگان خواسته بود، ماموریت فرانسه را در مشارکت در حملات هوایی علیه مواضع در عراق، تمدید کنند چرا که به گفته او «این ماموریت هنوز به پایان نرسیده و این یک جنگ واقعی علیه تروریسمی است که با آن روبرو هستیم.»

  توافق سیاسی در فرانسه برای جنگ با داعش هنگامی مستحکمتر شد که مشخص شد شریف کواشی یکی از عومل کشتار نشریه «شارلی ابدو» در شبکه اعزام شبه نظامیان به عراق، شرکت داشت. همچنین احمد کولیبالی، گروگان گیر در سوپر مارکت یهودی گفت از گروه «داعش» است و خواستار توقف حملات هوایی فرانسه به مواضع این گروه در عراق شد.

  جان اف لودریان وزیر دفاع فرانسه هم گفت: «هم اکنون یک جبهه داخلی به سه جبهه خارجی فرانسه در آن‌ها دخالت دارد افزوده می‌شود» این سه جبهه خارجی عبارتند از عراق، ساحل و آفریقای مرکزی.

  از سویی پرونو او رو زهبر نمایندگان سوسیالیست (اکثریت) که دیگر فراکسیون‌ها از موضع او حمایت کردند، گفت: «جنگ با تروریسم در سرزمین ما نیازمند جنگ با تروریسم در مکان‌های حضورش است.»

  پیر لولوش از حزب «اتحاد برای جننبش مردمی» که از احزاب اصلی اپوزیسیون است نیز گفت: «فرانسه نمی‌تواند بی‌طرف بماند و همچنین نمی‌تواند ذلیلانه با ارزوی جعلی حمایت از خود، عقب نشینی کند.»

  اما ژان ژاک کاندلییه از «جبهه چپ گرا»، امتناع حزب خود را از رای دادن را این گونه توجیه کرد: «این دخالت زیر چ‌تر شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت نمی‌گیرد و ما به کارایی حملات جدید شک داریم.»

  چراغ سبز پارلمان برای هر دخالت نظامی فرانسه که بیش از ۴ ماه به طول بینجامد، الزامی است. حملات هوایی فرانسه به مواضع داعش در عراق، ۱۹ سپتامبر آغاز شد. سنای فرانسه هم در این باره رای گیری خواهد کرد.

  فرانسه و همپیمانانش برای توقف پیشروی گروه داعش در عراق تلاش می‌کنند. اما پاریس هر گونه دخالت در سوریه قریب الوقوع در سوریه را بعید می‌داند چرا که معتقد است این دخالت، به سور حکومت بشار اسد خواهد بود.

  حملات هوایی علیه مواضع داعش، در چارچوب ائتلافی بین المللی صورت می‌گیرد که آمریکا آن را رهبری می‌کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران