.
.
.

غواصان جعبه سیاه پرواز سرنگون شده "ایرآسیا" را پیدا کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت راه و ترابری اندونزی اعلام کرد که غواصان این کشور روز یکشنبه ۱۱ ژانویه موفق شدند جعبه سیاه هواپیمای سرنگون شده «ایرآسیا» را در دریای جاوه پیدا کنند. این پرواز با ۱۶۲ مسافر دو هفته پیش از صفحه رادار محو شد.

پیش از این تیم جستجوگر اندونزی گفته بود که اسکن صوتی توانسته جعبه فیوز هواپیمای سرنگون شده را ردیابی کند.

پرواز ایرآسیا در روز ۲۸ دسامبر در هوای توفانی و در نیمه راه خود از شهر سورابایا در اندونزی به شهر سنگاپور از صفحه رادار محو شد. هیچ یک از سرنشینان این پرواز زنده نمانده‌اند.

روز شنبه تیم جستجوگر موفق شدن صدای «پینگ» جعبه سیاه را نیز که حاوی تمامی مکالمات پروازی است ردیابی کند. بر اساس اسکن‌های صوتی، یک شئ به ابعاد ۱۰ در ۴ در ۲. ۵ متر در کف دریا ردیابی شد.

رئیس تیم جستجوگر به خبرگزاری رویترز گفت: «به باور ما این شی بخشی از بدنه هواپیما بود، و این امید بوجود آمد که جعبه سیاه هم در نزدیکی این شی باشد. به همین منظور تیم غواصان به محل اعزام شدند و عملیات غواصی هنوز ادامه دارد.»

باد شدید و موجهای بلند در طول دو هفته گذشته مانع از دسترسی به اشیاء پیداشده توسط دستگاههای اسکن صوتی شده بود. در صورت بیرون کشیدن جعبه سیاه، ۲ هفته طول خواهد کشید تا اطلاعات آن داده‌پردازی شده و علت سقوط این پرواز دقیقا روشن گردد.