.
.
.

راهپیمایی میلیونی در پاریس با حضور رهبران جهان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هزاران تن از سراسر جهان روز یکشنبه 11-1-2015 برای شرکت در راهپیمایی میلیونی، وارد پاریس پایتخت فرانسه شدند.

تظاهر کننده گان با بلندکردن پلاکاردهایی که بر آن شعار "قلم هایتان را به دست بگیرید و برای آزادی و برابری بکشید و بنویسید"، نوشته شده بود، برای همدردی با خانواده قربانیان حملات "تروریستی" با فرانسه اعلام همدردی کردند .

در راهپیمایی میلیونی پاریس علیه "تروریسم"، پنجاه و پنج تن از رهبران جهان شرکت کردند. این راهپیمایی با تدابیر شدید امنیتی همراه بود.

فرانسوا اولاند: پاریس پایتخت جهان

در همین حال فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه قبل از اینکه به راهپیمایی ملیونی ضد تروریسم، ملحق شود، در نشستی که با اعضای کابینه خود در کاخ "الیزه" داشت، گفت:" پاریس امروز پایتخت جهان است".

رئیس جمهور فرانسه با اشاره به فرایند راهپیمایی میلیونی که در پاسخ به حملات تروریستی پاریس که به کشته شدن 17 شهروند فرانسوی منجر شد، برگزار می شود، گفت:" کشور ما به طور کلی از آنچه در دست داشته پیشرفت بهتری خواهد کرد ".

میدان جمهوری آغاز مکان شروع راهپیمایی میلیونی علیه تروریسم

تظاهر کنندگان در شرایط سخت سرمای زمستانی، در میدان جمهوری با کشیدن نقاشی گل و نوشتن شعار "من شارلی هستم" جلوی دوربین دهها گزارشگر تلویزیونی از سراسر جهان ظاهر شدند.

این راهپیمایی از میدان جمهوری (رپوبلیک) در شهر پاریس، آغاز و تا میدان "نالاسیون" (ملت) در شرق پاریس ادامه خواهد یافت.

اغلب رهبران جهان، احزاب، اتحادیه های کارگری و گروه های مذهبی از مسیحی، مسلمان، یهودی و شخصیت های معروف با شرکت در این راهپیمایی میلیونی در میدان "جمهوری" این روز را به روزی تاریخی مبدل کردند.

گفته شده که در راهپیمایی امروز نمایندگانی از اتحادیه عرب و همچنین تعدادی از رهبران کشورهای مسلمان آفریقایی شرکت خواهند کرد.

روز چهارشنبه 7 ژانویه، سعید و شریف کواشی با حمله به دفتر مجله فکاهی "شارلی ابدو" 12 نفر از جمله چند کاریکاتوریست این مجله را به ضرب گلوله کشتند.

روز پنجشنبه 8 ژانویه هم به یک فروشگاه یهودی در پاریس حمله شد و چندین نفر گروگان گرفته شدند. اما این گروگان‌ گیری سرانجام با حمله نیروهای پلیس فرانسه و کشته شدن گروگان گیر به پایان رسید. عاملان این حملات طی روزهای چهارشنبه تا جمعه 17 نفر را کشتند.

شرکت برخی از رهبران کشورهای اسلامی در راهپیمایی پاریس

از رهبران کشورهای اسلامی نخست وزیر ترکیه، ملک عبدالله دوم پادشاه اردن و همسرش، ابومازن رئیس حکومت خودگردان فلسطینی، عبدالله بن زاید وزیر امور خارجه امارات، شیخ خالد بن حمد وزیر خارجه بحرین، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، پترو پروشنکو رئیس جمهور اوکراین، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز با فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در این راهپیمایی شرکت کردند.گفتنی است که قبل از اولاند، در سال 1990 فرانسوا میتران رئیس جمهور اسبق فرانسه پس از جریان "هتک حرمت" یک گورستان یهودی در منطقه "کارپنتراس" در جنوب شرقی فرانسه نیز در یک راهپیمایی اعتراض آمیز شرکت کرد.

روز شنبه نیز صدها هزار نفر در سراسر فرانسه در بزرگداشت قربانیان حملات مرگبار اخیر در سکوت راهپیمایی کردند.

بزرگترین تظاهرات در شهر تولوز روز شنبه در جنوب فرانسه با حضور حدود 80 هزار نفر برگزار شد.

به گزارش منابع وزارت کشور فرانسه، حدود 700 هزار پلیس و نیروی نظامی راهپیمایی تاریخی پاریس علیه تروریسیم را حمایت خواهند کرد.