.
.
.

پاریس..پایان سه روز خونین با دست داشتن داعش و القاعده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آمیدی کولیبالی، گروگان گیر رستوران یهودی پاریس در روز جمعه ۹ ژانویه، به تلویزیون فرانسه گفت که تحرک خود را با برادران کواشی، عاملان حمله خونبار چهارشنبه به نشریه طنز «چارلی ابود» هماهنگ کرده بود.

کولیبالی در تماس با شبکه «بی. اف.‌ام. تی. وی» گفت که با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در ارتباط است. اما شریف کواشی یکی از دو برادر که آن‌ها هم در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شدند، در تماس با‌‌ همان شبکه تلویزیونی گفت که با هزینه و برنامه ریزی القاعده یمن، عملیات فرانسه، انجام شده است.

کولیبالی ساعت ۱۴ به وقت گرینویچ در حالی با شبکه تلویزیونی تماس گرفت که از دو ساعت پیش از آن، تعدادی گروگان در رستوران یهودی گرفته بود. او گفت به رستوران حمله کرده تا یهودیان را بکشد.

کولیبالی تاکید کرد که اقدام خود را با برادران کواشی هماهنگ کرده است و تصمیم گرفته‌اند «چارلی ابدو را و نیروهای پلیس را هدف قرار گیرند.» پیش از حمله به رستوران یهودی، کولیبالی متهم شده بود که پنجشنبه یک پلیس زن را در منطقه مونروژ در حومه جنوبی پاریس کشته است.

تماس «بی. اف.‌ام. وی» با شریف کواشی هنگامی روی داد که او و برادرش سعید کواشی، با یک گروگان در ساختمانی در شهرکی واقع در ۴۰ کیلومتری شمال شرق پاریس، پناه گرفته بودند.

شریف کواشی تاکید کرد که القاعده یمن، عامل حمله به «چارلی ابدو» است.

در عملیات پلیس فرانسه برای آزادی گروگان‌های رستوران یهودی، ۵ نفر از جمله گروگان گیر کشته شدند و ۵ گروگان آزاد شدند. اما در عملیات نیروهای نخبه و امنیت فرانسه به محل موضع گیری برادران کواشی، این دو برادر کشته شدند و تنها گروگان آن‌ها، سالم آزاد شد.

بدین ترتیب عملیات تعقیب و گریز گسترده پس از کشتار نشریه «پارلی ابدو» که به کشته شدن ۱۲ نفر از جمله ۴ کاریکاتوریست برجسته فرانسوی و ۲ پلیس انجامید، پس از سه روز به پایان رسید.