.
.
.

هشدار اوباما به شهروندان آمریکایی پس از حملات پاریس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در پی حملات مرگبار اسلام‌گرایان در فرانسه، به شهروندان این کشور در مورد احتمال وقوع حوادث مشابه علیه منافع آمریکا هشدار داد.

وی با اعلام دوباره حمایت کشور خود از کشوری که آن را «قدیمی‌ترین متحد» آمریکا نامیده، تاکید کرد که آمریکا «امروز در کنار فرانسه است و فردا هم در کنار فرانسه باقی خواهد ماند». ‎

اظهارات آقای اوباما، روز جمعه، ۹ ژانویه، ساعاتی پس از عملیات پلیس فرانسه علیه عاملان حمله به هفته‌نامه چارلی ابدو و گروگان‌گیری در سوپرمارکت یهودی در شرق پاریس انجام شده است که به مرگ مهاجمان و گروگان‌گیر انجامید.

همچنین بیانیه‌ای که وزارت امورخارجه آمریکا صادر کرد آمده است: «این وزارتخانه نگران تهدیدات مشابه علیه منافع و شهروندان آمریکا در سراسر جهان است و از شهروندان خود می‌خواهیم بیشتر مواظب باشند».

بیانیه می‌افزاید: «اطلاعات موجود نشان می‌دهد که داعش و گروه‌های تابع آن در حال طراحی و برنامه ریزی حملات تروریستی بیشتری علیه آمریکا و اروپا و علیه منافع ما در خاورمیانه و شمال آفریقا نیزهستند».

به گزارش رویترز، رئیس جمهوری آمریکا گفت: «من می‌خواهم مردم فرانسه بدانند که امروز ایالات متحده کنار شما ایستاده است. فردا نیز کنار شما خواهد بود.»

وی سپس فرانسه را قدیمی‌ترین متحد آمریکا خواند (اشاره به اینکه فرانسه نخستین کشوری بود که ایالات متحده را به عنوان کشوری مستقل در۴ ژوییه سال ۱۷۷۶، به رسمیت شناخت) و تاکید کرد، واشینگتن در شرایط کنونی که این «حمله ظالمانه» رخ داده است، نیروی عملیات ضدجاسوسی خود را با توجه به قوانین این کشور به کار می‌گیرد تا متحد خود را در مقابله با این چالش حمایت کند.

اوباما افزود: «ما امیدواریم که این تهدید آخر رفع شده باشد. دولت فرانسه همچنان با تهدید تروریسم مواجه خواهد بود و ناگزیر است که هوشیار باقی بماند. شرایط قابل دگرگونی است.»

رئیس جمهوری آمریکا در ‌‌نهایت گفت: «رئیس‌جمهور اولاند خاطرنشان ساخته است که آن‌ها هر آن‌چه برای محافظت از مردم آن‌ها لازم است انجام می‌دهند و من فکر می‌کنم که برای ما هم مهم است که بدانیم فرانسه قدیمی‌ترین متحد ماست.»

فرانسه از روز چهارشنبه تاکنون شاهد رخدادهای خونینی بوده که به مرگ دستکم ۲۰ نفر انجامیده است.

این رخداد‌ها با حمله به هفته‌نامه طنز شارلی ابدو و کشتار کاریکاتوریست‌های آن آغاز شد، با گروگان‌گیری در یک سوپرمارکت یهودی در شرق پاریس ادامه یافت و در ‌‌نهایت نیز با مرگ یک گروگان‌گیر و عاملان حمله به شارلی ابدو به پایان رسید. گروگان گیر دوم سوپرماکت یهودی هنوز فراری است.