.
.
.

حیات بومدین الجزایری فراری..از بیکنی تا تندروی و تروریسم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرانسه که سه روز «مه‌مان» تروریسم بود، اکنون به دنبال تنها بازمانده گروهی از «تروریست‌ها» است که آزاد مانده. یکی از یارانش چهارشنبه گذشته دستگیر شد و سه تن دیگر، شامگاه جمعه، کشته شدند. او یک روزه به یکی از مشهور‌ترین افراد در فهرست پی گرد قانونی بین المللی تبدیل شد. زندگی معمولی داشت، در آن بیکینی پوشید؛ تا اینکه تندروی او را پوشید و به سمت تروریسم سوق داد.

حیات بومدین، همسر امیدی کولیبالی سنگالی الاصل است که دو عملیات در پرونده خود دارد: یکی کشتن یک پلیس زن در روز پنجشنبه در حومه پاریس و دیگری چند ساعت پس از آن، به گروگان گرفتن شماری از شهروندان در سوپر مارکتی یهودی در پایتخت فرانسه؛ عملیات دوم احتمال دارد به منظور فشار بر نیروهای پلیس برای پایان دادن به محاصره دو فرادر الجزایری الاصل، سعید و شریف کواشی باشد که آن‌ها نیز یک زن را به گروگان گرفته باشند. این دو برادر، عاملان کشتار روز چهارشنبه مجله طنز «چارلی ابدو» هستند که طی آن، دستکم ۱۲ نفر از جمله ۴ کاریکاتوریست برجسته فرانسوی و دو نیروی پلیس کشته شدند.

آشنایی در زندان زمینه ساز تروریسم مشترک

از سوپر مارکت، کولیبالی با شبکه تلویزیونی BFMTV تلفنی مصاحبه کرد. خبرگزاری فرانسه این مصاحبه را منتشر کرد. او گفت که همسرش حیات همراه او نیست و به تنهایی به سوپرمارکت یورش برده و ۲۱ نفر را گروگان گرفته است؛ چهارتن از آن‌ها را کشته و ۱۷ نفر مانده‌اند. از میان این ۱۷تن، یک نفر کودک و ۸ تن زن هستند. این ۱۷ نفر را نیروهای پلیس پس از یورش به سوپر مارکت و کشتن کولیبالی آزاد کرد. همزمان نیروهای ویژه به محل موضع گیری برادران کواشی در چاپخانه‌ای در ۴۰ کیلومتری شمال شرق پاریس یورش برده و آن‌ها را کشتند. اینجا بود که عملیات جستجو برای یافتن حیات بمدین به عنوان شریک در کشتن پلیس زن در روز پنجشنبه آغاز شد.

مهم‌ترین اطلاعات درباره بومدین ۲۶ ساله در روزنامه فرانسوی «لوموند» شامگاه جمعه منتشر شده است از جمله اینکه او در تماس دائم با همسر یکی از برادران کواشی بود تا جایی که سال گذشته دستکم ۵۰۰ تماس تلفنی میان آن‌ها رد و بدل شد. همچنین او دوست دختر کولیبالی پیش از گرایشش به تندروی بود. کولیبالی سال ۲۰۰۵ در زندان با برادران کواشی آشنا شد. او به اتهام سرقت در زندان بود. پس از آن در سال ۲۰۱۰ دستگیر و به اتهام تلاش برای فراری دادن تروریست‌ها از زندان برای مشارکت در حملات مترو در سال ۲۰۰۵ به ۴ سال زندان محکوم شد.

پس از خروجش از زندان در سال ۲۰۰۴، کولیبالی و بومدین زندگی مشترک را در یک آپارتمان آغاز کردند. آن‌ها تنها به صورت دینی ازدواج کردند. پس از آن به ملاقات جمال بیگال عضو القاعده که در سال ۲۰۰۵ به اتهام اعمال تروریستی در جنوب فرانسه محکوم شد رفتند. آنجا در محل اقامت اجباری‌اش، عکس‌هایی گرفتند که «العربیه. نت» برخی از آن‌ها را به نقل از لوموند، منتشر می‌کند. به نوشته این روزنامه فرانسوی، پس از این دیدار، پلیس از بومدین درباره دلیل حضورش در محل اقامت بیگال سوال کرد که او پاسخ داد آنجا در حال تمرین ورزش تیراندازی با کمان بود.

از این پس تنها با نقاب دیده می‌شد

حیات بومدین به پلیس گفت که تحت تاثیر همسر و همفکران او قرار گرفت و تحقیق درباره دین، تنش‌های موجود در جهان و جنگ‌های جاری را آغاز کرده و تحت تاثیر آن قرار گرفته است.

سایت خبری «دیلی بیست» آمریکایی نوشته است که بومدین گفته است: «هنگامی که کشتار‌ها در فلسطین، عراق، چچن و افغانستان و هرجا که آمریکایی‌ها هواپیما‌هایشان را می‌فرستند می‌بینم، این سوال برایم پیش می‌آید که آیا این تروریسم نیست؟»

این سایت توضیح نداده که بومدین ایت سخنان را به چه کسی گفته است.

هنوز مشخص نیست که آیا حیات بومدین به همراه کولیبالی در گروگان گیری سوپرمارکت یهودی مشارکت داشت یا نه و آیا پس از یورش پلیس از محل فرار کرده یا اینکه همچون گفته همسرش، اصلا آنجا نبوده. اما در دو حالت، او اکنون یکی از مشهور‌ترین تروریست‌های زن است که در صدر فهرست افراد تحت تعقیب اروپایی قرار گرفته است.

اگر چه اخرین اطلاعات پلیس فرانسه حاکی از آن است که حیات بومدین از چندی پیش در ترکیه به سر می‌برد. از همین رو احتمال دارد در عملیات کشتن یک پلیس زن هم شرکت نداشته است.