.
.
.

جزئیات حمله به نشریه «چارلی ابدو»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جزئیات بسیاری درباره حمله به نشریه فرانسوی طنز «چارلی ابدو» منشتر شده است؛ مساله‌ای که در شوکه کردن مردم فرانسه، نقش ایفا کرد. این حمله چهارشنبه ۷ ژانویه در قلب پاریس پایتخت فرانسه روی داد و به طور مشخص‌تر، خیابان دهم نیوکلا آلبر Nicolas-Albert، جایی که دفتر نشریه قرار دارد.

خودرویی مشکی رنگ مدل ستروئن C۳، در ورودی نشریه فرانسوی ایستاد. دو مرد نقاب دار که لباس‌های سیاه به تن داشتند و اسلحه و یک خمپاره انداز در دست گرفته بودند، از خودرو پیاده شدند و یکی از محافظان ساختمان را در طبقه اول کشتند.

این حادثه ساعت ۱۱و نیم صبح روی داد، زمانی که جلسه هیئت تحریریه نشریه «چارلی ابدو» آغاز شد. دو مرد مسلح وارد ساختمان شدند و خود را به طبقه دوم رساندند. پس از آن وارد اتاقی شدند که هیئت تحریریه در آن جلسه داشتند. ۱۰ نفر را در اتاق کشتند که ۸ تن از آن‌ها از روزنامه نگاران بودند.

پس از حمله، دو نقابدار گریختند. متهم سوم در خودرو ماند، او راننده بود.

مهاجمان پس از آن به خیابانی «لالی ویرتی» رفتند و آن‌ها نخستین درگیری آن‌ها با پلیس آغاز شد. در این خیابان با یک گشت پلیس، تبادل آتش کردند.

پس از آن یک موتور سیکلت پلیس جلویشان را گرفت و به سمتشان آتش گشود. پس از این درگیری به حومه «ریچارد لنور» رسیدند تا اینجا سومین تبادل آتش با گشت پلیس روی دهد؛ جایی که یک نیروی پلیس کشته شد. پس از آن خودروی خود را‌‌ رها کرده و یک خودروی رنو را به سرقت بردند. آن‌ها به سمت شمال پاریس حرکت کردند. اینجا بود که پلیس فرانسه از بسیج ۳هزار نیرو برای یافتن مهاجمان خبر داد.

پس از این حادثه، پاتریک پیلو از نویسندگان «چرالی ابدو» اعلام کرد که این نشریه با وجود کشتار صورت گرفته، همچون همیشه منتشر خواهد شد.

پیلو به خبرگزاری فرانسه گفت: «چهارشنبه آینده شماره جدید نشریه منتشر می‌شود. به کار ادامه می‌دهیم. همه ما موافق ادامه هستیم.»
او با بیان اینکه به خاطر ادامه تحقیقات، نمی‌توان وارد دفتر شد، گفت: «از خانه‌هایمان کار خواهیم کرد.»