.
.
.

اولاند: عاملان حملات پاریس با اسلام ارتباطی ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه گفت عاملان حملات پاریس «افراد متعصبی بودند که ارتباطی با اسلام نداشتند.»

اولاند در نطقی تلویزیونی که شامگاه جمعه ۹ ژانویه پس از سه روز رعب و وحشت از تلویزیون فرانسه پخش شد گفت: «فرانسه با حملات تروریستی مقابله کرد اما تهدیدات هنوز پایان نیافته است.»

او افزود: «تهدیدات همچنان فرانسه را که توانست مقابله کند هدف قرار می‌دهد. فرانسه می‌داند که در نیروهای امنیتی خود، زنان و مردان شجاعی دارد. شما را به هوشیاری و وحدت دعوت می‌کند.»

رئیس جمهوری فرانسه همچنین «اقدام علیه یهودیت» را در گروگان گیری در یک رستوران یهودی در پاریس محکوم کرد؛ روی دادی که به کشته شدن ۴تن از گروگان‌ها انجامید.

از سویی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، همبستگی کشورش را با فرانسه اعلام کرد و بر «ارزش‌های جهانی» متحد کننده دو کشور همچون «آزادی» تاکید کرد.

اوباما در سخنانی در ایالات جنوبی تنیسی یک روز پس از حضورش در سفارت فرانسه در واشینگتن گفت: «می‌خواهم فرانسوی‌ها بدانند: ایالات متحده امروز در کنار شما خواهد ایستاد و فردا نیز در کنارتان خواهد بود.»

او با بیان اینکه «در طول روز‌های مصیبت بار» دولت آمریکا با دولت فرانسه در تماس بود، تاکید کرد «تهدیدهای آنی پایان یافته است.» او در عین حال افزود که دولت فرانسه «با تهدیدهای تروریستی روبرو است که باید در برابر آن هوشیار بود.»

اوباما، فرانسه را قدیمی تریم همپیمان آمریکا توصیف کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «این بار در خیابان‌های پاریس، جهان بار دیگر دید تروریست‌ها در پی چه هستند، آن‌ها جز نفرت و رنج به دنبال چیز دیگری نیستند. ما از آزادی، امید و کرامت همه بشریت دفاع می‌کنیم. پاریس این معنی را برای جهان دارد و این روحیه تا ابد ادامه خواهد یافت.»

در همین راستا مقام‌های بلندپایه اروپایی برای اعلام همبستگی با فرانسه، روز یکشنبه در تظاهرات پاریس شرکت خواهند کرد. دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا و ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا، مشارکت خود را در تظاهرات روز یکشنبه پاریس که «جمهوریت» نام گرفته، اعلام کردند؛ تظاهراتی که قرار است در ان صد‌ها هزار فرانسوی برای اعلام وحدت و مقابله با تروریسم، شرکت کنند.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، متیو رینزی نخست وزیر ایتالیا، جان کلود یانکر رئیس کمیسیون اروپا، دونالد توسک رئیس پارلمان اروپا، فردریکا موگرنی وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا و روسای دولت‌های دانمارک، بلژیک، هلند، مالت، فنلاند و لوکسامبورگ نیز در تظاهرات روز یکشنبه پاریس شرکت خواهند کرد.

پیش از این فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، همه فرانسوی‌ها را برای مشارکت در تظاهرات یکشنبه آینده علیه تروریسم، دعوت کرده بود.

پیش از این وزیر کشور فرانسه اعلام کرده بود که حدود ۸۸هزار پلیس و کارمند، برای تامین امنیت شهرهای فرانسه، در حال آماده باش هستند.

در حمله روز چهارشنبه ۷ ژانویه به دفتر نشریه طنز «چارلی ابدو» در پاریس، دستکم ۱۲ نفر کشته شدند که ۴ تن از آن‌ها از کاریکاتوریست‌های مطرح فرانسه هستند.

در عملیات پلیس فرانسه برای آزادی گروگان‌های رستوران یهودی، ۵ نفر از جمله گروگان گیر کشته شدند و ۵ گروگان آزاد شدند. اما در عملیات نیروهای نخبه و امنیت فرانسه به محل موضع گیری برادران کواشی، این دو برادر کشته شدند و تنها گروگان آن‌ها، سالم آزاد شد.