فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ۶۶ میلیون فرانسوی در جستجوی عاملان کشتار «چارلی ابدو»

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  شصت و شش میلیون فرانسوی در حمایت از نیروهای پلیس ایستادند که کمتر از بیست و چهار ساعت پس از حمله مسلحانه به نشریه طنز «چارلی ابدو» و کشتن ۱۲ نفر، عاملان را شناسایی کرد.

  منابع نزدیک به تحقیقات اعلام کردند که مته‌مان به شمال فرانسه گریختند. همچنین یک خودروی مملو از بمب‌های کوکتل مولوتوف که مته‌مان آن را‌‌ رها کردند، پیدا شد.

  اما پاریس که روز پنجشنبه نیز شاهد کشتن یک پلیس زن در حادثه‌ای جداگانه بود، برای ادای احترام به قربانیان یک دقیقه سکوت ایستاد.

  خبرنگار العربیه در پاریس گفت که حمله پنجشنبه پلیس شهرداری را هدف قرار داد. در این حادثه مهاجم که جلیقه ضد گلوله به تن داشت و اسلحه به دست گرفته بود، به سمت نیروهای پلیس آتش گشود؛ رویدادی که به کشته شدن یک پلیس زن و زخمی شدن یک کارمند شهرداری انجامید.

  در شرق فرانسه نیز انفجاری در یک رستوران «شاورما» روی داد. مساجدی هم در برخی شهرهای فرانسه، مورد حمله قرار گرفت.


  برنار کازنوف وزیر کشور فرانسه گفت که مهاجم حادثه جنوب پاریس، پس از حمله گریخت.

  کازونوف که در محل حادثه حاضر شده بود گفت: «دادستان فرانسه اقدام‌های لازم را برای شناسایی هویت متهم و دستگیری او، اتخاذ خواهد کرد.»

  منابع پلیس اعلام کرده‌اند که «هیچ ارتباط اکیدی» میان حمله جنوب پاریس با کشتار روزنامه «چارلی ابدو» وجود ندارد.

  از سویی مقام‌های فرانسوی از وقوع انفجاری در یک رستوران شاورما در همسایگی مسجدی در شهر لیون در شهر فرانسه خبر دادند. این حادثه که صبح جمعه روی داد، قربانی نداشت.

  منابع قضایی هم گفتند که مساجدی در سه شهر فرانسه مورد حمله قرار گرفتند که البته هیچ کدام از آن‌ها خسارت جانی در پی نداشت.

  سه بمب صوتی به سمت مسجدی در شهر لومان در غرب فرانسه پرتاب شد. همچنین دو گلوله به سالن نماز مسلمانان در بور لا نووِل در جنوب فرانسه شلیک شد.

  فرانسوی‌ها ظهر پنجشنبه برای ادای احترام به جانباختگان کشتار نشریه «چارلی ابدو» ۵ دقیقه سکوت کردند. در این ۵ دقیقه تنها صدای ناقوس کلیسا‌ها به صدا در آمد.

  طی دقایق سکوت، حرکت وسایل عمومی به مدت پنج دقیقه متوقف شد. بسیاری از شرکت‌ها و موسسه‌ها همراستا با عزای عمومی اعلام شده از سوی فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، کار خود را تعطیل کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران