فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • یکی از دو متهم چارلی ابدو توسط القاعده یمن آموزش دیده است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  منابع آمریکایی و اروپایی نزدیک به تحقیقات جاری در حمله خونبار به نشریه فرانسوی طنز «چارلی ابدو» در پاریس می‌گویند که سعید کواشی، یکی از دو برادر متهم در این حمله، سال ۲۰۱۱ به یمن رفته بود و در این کشور توسط القاعده، آموزش دیده بود.

  سعید کواشی برادر بزرگتر متهم در عملیات است.

  در همین حال یک منبع بلندپایه در سازمان اطلاعات یمن به خبرگزاری رویترز گفت که سعید کواشی در دوره حضورش در یمن، با ایمن العولقی، روحانی بلندپایه مرتبط با القاعده که توسط آمریکا کشته شده است، دیدار کرده بود.

  العولقی‌زاده ایالات متحده آمریکا است که از برجسته‌ترین رهبران معنوی القاعده در شبه جزیره عرب به شمار می‌رفت. القاعده شبه جزیره عرب که پایگاهش در یمن است، یکی از فعال‌ترین شاخه‌های این گروه تندرو است و در آن شمار زیادی از اروپایی‌ها و انگلیسی زبان‌ها عضویت دارند.

  العولقی سپتامبر ۲۰۱۱ در حمله هوایی یک هواپیمای بدون سرنشین که گفته می‌شود وابسته به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا است، کشته شد.

  العولقی یک کار‌شناس اینترنت نیز به شمار می‌آید که در زمینه نیرو گیری برای القاعده نیز بسیار موثر بود.

  منبع یمنی می‌گوید که سعید کواشی برای آموزش دینی به یمن رفته بود و «سازمان اطلاعات یمن اطلاعات اکیدی درباره دریافت آموزش‌های نظامی در اختیار ندارد. اما به طور حتم در منطقه شبوه با العولقی دیدار کرده است.»

  این منبع افزود که احتمال دارد سعید کواشی در یکی از مناطق تحت کنترل القاعده، آموزش نظامی هم دیده باشد.

  استان شبوه در جنوب یمن در کنترل دولت قرار ندارد. این منطقه از سال‌ها پیش شاهد درگیری‌هایی میان نیروهای دولتی و شبه نظامیان تندرو است. این استان از سال ۲۰۱۱ به طور کامل به کنترل القاعده در آمد.

  منابع اطلاعاتی غربی می‌گویند که پس از بازگشت سعید کواشی به فرانسه، او و برادرش شریف، دست به هیچ فعالیتی نزدند. احتمال دارد این اقدام برای جلوگیری از جلب توجه سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی فرانسه بوده باشد.

  این منابع افزودند که در ماه‌های پیش از حمله چهارشنبه به نشریه «چارلی ابدو»، دو برادر در اولویت نظارت سازمان‌های امنیتی فرانسه قرار نداشتد.

  منابع دولتی آمریکا می‌گویند که نام سعید کواشی و برادرش شریف، در دو فهرست محرمانه سازمان‌های مبارزه با تروریسم ایالات متحده، قرار داده شده‌اند. این فهرست‌های آمریکا حاوی ۲. ۱ میلیون نام از افراد مظنون است.

  شبکه تلویزیونی‌ای بی‌سی نیوز گزارش داده که نام دو برادر از سال‌ها پیش در فهرست‌های مبارزه با تروریسم آمریکا قرار دارد.

  شریف کواشی دیگر برادر متهم به حمله نیز به اتهام دست داشتن در شبکه اعزام شبه نظامیان به عراق دستگیر و محکوم شده بود. او ۱۸ ماه را در زندان سپری کرده بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران