.
.
.

آمریکا: مواضع داعش با بیش از ۵۰۰۰ بمب هدف قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که از زمان آغاز حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا علیه گروه تندروی دولت اسلامی موسوم به داعش در عراق و سوریه حدود ۵۰۰۰ بمب بر روی مواضع این گروه ریخته شده است. در اثر این بمباران‌ها بیش از ۳۰۰۰ هدف از جمله شماری از تانک‌های این گروه ویران شدند یا خسارت دیدند.

آخرین آمار پنتاگون از زرادخانه داعش نشان می‌دهد که این گروه تندرو دارای صد‌ها زره پوش و دیگر وسایل نقلیه پیشرفته است.

براساس آمار پنتاگون، از زمان آغاز حملات نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا علیه این گروه تندرو که در ماه اوت ۲۰۱۴ از عراق شروع و در سپتامبر به سوریه توسعه یافت، ۵۸ تانک، ۱۸۴ خودروی زره پوش هموی، ۳۰۳ وانت، ۲۶ زره پوش و ۳۹۴ خودروی دیگر متعلق به این گروه در بمباران‌های ائتلاف نابود شده و یا از کار افتاده‌اند.

بسیاری از این خودرو‌ها که ساخت آمریکا هستند هنگام عقب نشینی ارتش عراق توسط گروه داعش مصادره شدند.

افسران ارتش آمریکا نمی‌توانند آمار دقیقی از ویرانی یا خرابی مواضع داعش ارائه دهند اما سرگرد «استیون وارن» سخنگوی ارتش آمریکا می‌گوید: «با اطمینان به شما می‌گویم گسترده تخریب مواضع داعش بالاست».

وی همچنین خاطرنشان کرد که آن‌ها هنوز نمی‌دانند چه تعداد از تانک‌های داعش پس از این بمباران‌ها در زرادخانه‌اش باقی مانده است.

وارن تاکید کرد: «ارتش آمریکا مایل نیست که درصد ویرانی سلاح‌ها و وسایل نقلیه داعش را فاش سازد چون نمی‌خواهیم دشمن بداند که ما چقدر در باره زرادخانه آن‌ها می‌دانیم».

یک مقام آمریکایی دیگر گفت: «ایالات متحده با متحدهای غربی و عرب خود ۱۶۷۶ پرواز علیه مواضع داعش تا ۳۱ دسامبر سال گذشته انجام دادند که در طی این حملات ۴۷۷۵ بار مواضع داعش بمباران شدند.»

به گفته فرماندهان آمریکایی، حملات هوایی باعث شد که پیشروی داعش در عراق متوقف، قاچاق نفت آن‌ها مختل و توانایی حرکت آن‌ها در میدان جنگ نیز محدود شود.

داعش مناطق وسیعی از خاک عراق و سوریه را در اختیار دارد و روزانه داوطلبانی به این گروه می‌پیوندند.

این آمار یک روز پس از آن بیان می‌شود که آمریکا اعلام کرد که دستکم دو حمله هوایی را که در آن احتمال کشته شدن غیرنظامیان می‌رود، مورد تحقیق و بررسی قرار می‌دهد. این در حالی است که سه مورد دیگر از حملات هوایی را ممکن است دوباره مورد ارزیابی مجدد قرار دهند.

یک مقام نظامی گفت: «نیروهای ائتلاف طی دوران عملیات ۱۵۴۶۵ پرواز شامل پروازهای شناسایی، بمباران، سوخت رسانی و سوختگیری انجام داده‌اند.»

اکثریت عملیات بمباران‌های هوایی توسط نیروی هوایی آمریکا صورت می‌گیرد و مقامات حاضر نیستند شمار پروازهای دیگر اعضای ائتلاف را در این عملیات افشا کنند.