.
.
.

محکومیت بین المللی حمله مسلحانه به نشریه فرانسوی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حمله مسلحانه به هفته نامه طنز «چارلی ابدو» که به کشته شدن دستکم ۱۲ تن انجامید، موج محکومیت‌های بین المللی را در پی داشت.
به گزارش خبرگزاری رویترز، شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای، این حمله را «تروریستی، وحشیانه و بزدلانه» توصیف کرد.

در این بیانیه آمده است: «اعضای شورای امنیت به شدت این اقدام تروریستی را محکوم کرده و تاکید کردند نمی‌توان در برابر چنین اقدام‌هایی مسامحه کرد.»

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد هم، با «ابراز خشم» از حمله مسلحانه به نشریه فرانسوی، آن را «جنایتی وحشتناک و بدون توجیه» توصیف کرد که «با کمال خونسری انجام شده است.»

بان کی مون افزود: «هدف از این حمله، ایجاد تفرقه است.. نباید در این دام گرفتار شویم.»

باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا نیز حمله مسلحانه به نشریه فرانسوی را «شرور و بزدلانه» توصیف کرد. او آمادگی آمریکا را برای کمک در فرانسه در دستگیری عاملان حمله، اعلام کرد.

اوباما در کنفرانسی خبری در کاخ سفید در حالی که معاونش جو بایدن و وزیر امور خارجه‌اش جان کری، در کنار او ایستاده بودند، گفت: «در این ساعات بسیار سخت، در کنار مردم فرانسه می‌ایستیم.»

اوباما افزود که با فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه تماس گرفته و درباره این حمله، گفت و گو کرده است.

او ادامه داد: «در حقیقت این حمله به روزنامه نگاران، حمله به رسانه‌های ازاد است و نشان می‌دهد این تروریست‌ها تا چه اندازه از آزادی بیان و آزادی رسانه می‌ترسند.»

او با بیان اینکه همکاری با فرانسه در زمینه مبارزه با تروریسم، بسیار عالی است گفت: «هر چه در توان داریم در اختیار آن‌ها قرار خواهیم داد.»

اوباما گفت که چنین حملاتی هرجای می‌تواند به وقوع بپیوندد و گفت از کری خواهد خواست تا به آمریکایی‌های خارج از کشور برای هوشیاری و مراقبت بیشتر، هشدار دهد.

اوباما با تاکید بر ضرورت دستگیری عاملات حمله گفت: «باید در اختیار عدالت قرار گریند و شبکه‌هایی که به این گونه توطئه‌ها کمک می‌کنند، منهدم شوند.»

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز حمله مسلحانه به دفتر نشریه «چارلی ابدو» را در پاریس محکوم کرد.

بریتانیا در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئی‌تر نوشت: «قتل‌هایی که در پاریس روی داد، تنفر برانگیز است. در کنار مردم فرانسه در جنگ علیه تروریسم و دفاع از آزادی رسانه‌ها می‌ایستیم.»