.
.
.

آمریکا آموزش مخالفان میانه روی اسد را بهار آینده آغاز می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) سه شنبه ۶ ژانویه اعلام کرد که ارتش آمریکا در شناسایی مخالفان میانه روی حکومت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به منظور آموزش آن‌ها برای جنگ با شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، پیشرفت حاصل کرده و آموزش آن‌ها را بهار آینده آغاز خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کربی سخنگوی پنتاگون، در کنفرانسی خبری در آنکارا پایتخت ترکیه خاطرنشان کرد که ترکیه و ایالات متحده، در پی دستیابی به توافقی در ماه جاری به منظور آموزش و مجهز کردن مخالفان میانه روی دولت سوریه هستند. این اقدام در چارچوب حمله‌ای صورت می‌گیرد که آمریکا آن را علیه داعش در عراق و سوریه رهبری می‌کند.

کربی گفت که ژنرال مایکل ناگاتا فرمانده عملیات ویژه آمریکا در خاورمیانه در صدد گفت‌و‌گو با برخی از گروه‌های مخالف اسد است تا نیروهای خود را به منظور آموزش و دریافت تسلیحات، معرفی کنند.

کربی افزود: «معتقدم چنانچه با روند فعلی جلو برویم، آموزش مخالفان میانه روی اسد را تا بهار آینده آغاز کنیم.»

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا مجوز اعزام بیش از ۳هزار نیروی آمریکایی برای آموزش و ارائه مشاوره نظامی به نیروهای عراقی و پیشمرگه‌های کُرد که با شبه نظامیان داعش در نبرد هستند را صادر کرده است.

او همچنین با ماموریت ارتش آمریکا برای آموزش نیروهای گروه‌های میانه روی مخالف اسد و مسلح سازی آن‌ها، موفقت کرده است.

وزارت دفاع آمریکا امیدوار است بتواند حدود ۵هزار تن از مخالفان میانه روی حکومت سوریه را طی سه سال آموزش دهد. سوریه، سعودی و قطر با میزانی اردوگاه‌های آموزش مخالفان سوری، موافقت کرده‌اند اما کربی درباره محل آموزش، سخنی به میان نیاورد.