فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • حزب اردوغان جلوی محاکمه ۴ وزیر را به اتهام فساد گرفت

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  یک کمیسیون در پارلمان ترکیه با محاکمه چهار وزیر سابق در دادگاه عالی این کشور به اتهام دست داشتن در فساد، مخالفت کرد.

  پرونده‌های فساد دولتی در ترکیه سال گذشته رسانه‌ای شد. این رویداد، آشوب‌های خیابانی علیه دولت رجب طیب اردوغان نخست وزیر وقت این کشور را در پی داشت.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، ۹ نماینده از ۱۴ نماینده عضو کمیسیون پارلمان ترکیه، با ارائه پرونده چهار وزیر سابق به دادگاه عالی مخالفت کردند.

  به گفته حقی کویلو رئیس این کمیسیون به شبکه خبری ان. تی. وی، نمایندگان مخالف از اعضای حزب عدالت و توسعه حاکم هستند که رجب طیب اردوغان به آن منتسب است.

  قرار بود جلسه رای گیری در کمیسیون بر سر این ماجرا، ۲۲ دسامبر گذشته برگزار شود. اما اختلاف میان اکثریت مخالفان به دلیل گمانه زنی‌هایی که درباره نوایای دولت شش ماه پیش از انتخابات پارلمانی وجود داشت، رای گیری را به تاخیر انداخت.

  اردوغان بیرقدار وزیر سابق محیط زیست و جامعه عمرانی، ظافر چاغلایان وزیر سابق اقتصاد، معر گولر وزیر سابق کشور و اغمین باگیس وزیر سابق امور اروپایی، چهار وزیر متهم به فساد، جعل و سوء استفاده از قدرت متهم هستند.

  سه وزیر اول در بحبوحه دستگیری‌هایی که بر سر دست داشتن افراد نزدیک به دولت در فساد صورت می‌گرفت، از سمت خود استعفا کردند. وزیر چهارم اما در جریان تعدیل دولت در ۲۵ دسامبر ۲۰۱۳، از سمت خود کنار گذاشته شد.

  این چهار وزیر متهم به دریافت رشوه از رضا ضراب، بازرگان ایرانی الاصل هستند تا عملیات قاچاق طلا به ایران تحت تحریم بین المللی را، تسهیل کنند.

  دریافت ساعتی سوئیسی به قیمت ۲۴۵هزار یورو توسط چاغلایان، به خبری داغ برای رسانه‌های ترکیه تبدیل شده بود.

  رسوایی دریافت رشوه، به همه بخش‌های دولت ترکیه از جمله شخص رجب اردوغان که آن هنگام نخست وزیر بود و همچنین شماری از افراد خانواده‌اش، رسید.

  اردوغان همچون چهار وزیر سابق، اتهام‌های منتسب را رد کرد و آن را توطئه‌ای ساخته همپیمانان سابقش، یعنی هواداران فتح الله گولن روحانی در تبعید ترک دانست.

  در پی آن دولت اقدام به پاکسازی بی‌سابق در دستگاه‌های پلیس و قضا از هواداران گولن کرد.

  گولن که در راس شبکه‌ای گسترده از مدارس خصوصی، سازمان‌ها و رسانه‌ها قرار دارد، هر گونه دست داشتن خود را در این مساله، رد می‌کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران