.
.
.

آمریکا تحریم‌های کره شمالی را به خاطر شرکت سونی تشدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید آمریکا جمعه ۲ ژانویه اعلام کرد که باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور، مجوز اعمال تحریم‌های بیشتر علیه کره شمالی را صادر کرد. این نخستین واکنش آمریکا به حمله سایبری به شرکت سونی پیکچرز است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که این افزایش تحریم‌ها، سه نهاد از جمله دستگاه اطلاعات نظامی و همچنین ۱۰ مسئول کره شمالی را که شماری از آن‌ها در ایران، سوریه، چین، روسیه و نامیبیا فعال هستند، هدف قرار داده است.

پس از این اعلام، مسئولان بلندپایه آمریکایی گفتند که این نهاد‌ها و افراد، به طور مستقیم با حمله سایبری مخرب ارتباط نداشتند؛ حمله‌ای که شرکت سونی را به لغو اکران فیلم «ده اینترویو» (مصاحبه) وا داشت پس از ان که سالن‌های بزرگ سینما به دلیل نگرانی‌های امنیتی، از اکران این فیلم امتناع کردند.

در این فیلم کمدی، سیت روگن و جیمز فرانگو در نقش دو خبرنگاری حضور دارند که از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) برای ترور کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، اجیر شده‌اند.

کاخ سفید می‌گوید که دستگاه تحقیقات عمومی که سازمان اطلاعات ارتش کره شمالی است، در این حمله سایبری نقش فعال داشته است.
دو نهاد دیگری که مورد تحریم‌های بیشتر قرار گرفته‌اند، دو شکرت کوریا مانینگ کورپ و کوریا تانگون تریدینگ کورپ هستند که با برنامه تسلیحاتی کره شمالی مرتبط هستند. این دو شرکت پیش‌تر هم در معرض تحریم قرار گرفته بودند.

اما ۱۰ شخصیت دیگر تحریم شده، از مسئولان بلندپایه کره شمالی نیستند.

واشینگتن روز پنجشنبه اعلام کرده بود آماده تشدید تحریم‌های کره شمالی است. این کشور هرگونه ارتباط خود را با حمله سایبری رد می‌کند.