.
.
.

اعلام آمادگی رهبر کره شمالی برای دیدار با رهبران کره جنوبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، برای برگزاری جلسه مذاکرات با مقام‌های کره جنوبی در عالیترین سطوح رسمی، ابراز آمادگی کرد.

این ابراز آمادگی تنها چند روز پس از آن مطرح می‌شود که کره جنوبی، پیشنهاد از سر گیری مذاکرات با کره شمالی را مطرح کرد.

کیم جونگ اون در سخنانی به مناسبت سال جدید که از تمام رسانه‌های رسمی کره شمالی پخش شد، گفت: «چنانچه مقام‌های کره جنوبی نیتی صادقانه برای بهبود روابط با کره شمالی از راه مذاکرات را داشته باشند، می‌توانیم مذاکرات متوقف شده را در عالیترین سطوح از سر گیریم.»

این سومین سخنرانی کیم جونگ اون به مناسبت آغاز سال نوی میلادی در سمت رهبر کره شمالی است. او از سال ۲۰۱۱ جانشین پدرش در این سمت شد.

کیم در سخنان خود افزود: «چنانچه زمینه مناسب فراهم شود هیچ مانعی برای برگزاری نشستی بلندپایه وجود ندارد.»

کره جنوبی روز دوشنبه پیشنهاد از سرگیری مذاکرات میان دو کره را ارائه داد. این مذاکرات که در پی رسیدن به توافقاتی مختلف از جمله گردهم آوردن خانواده‌هایی که در پی جنگ دو کره از سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ از هم دور افتاده‌اند صورت می‌گرفت، ژانویه گذشته متوقف شد.

پس از سخنان کیم جونگ اون، کره جنوبی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که کره شمالی در صورت «صداقت» باید با از سرگیری مذاکرات دو جانبه موافقت کند.

کره شمالی پیش از این تمایل خود را برای بهبود روابط با همسایه جنوبی خود اعلام کرده بود. اما اقدام‌های تحریک آمیز طرف شمالی یا رزمایش‌های نظامی مشترک میان آمریکا و کره جنوبی تا کنون مانع از بهبود روابط شده است.

کیم جونگ اون در سخنرانی خود گفت: «رزمایش‌های نظامی سالانه (آمریکا و کره جنوبی) عامل تنش‌ها در شبه جزیره کره و فراهم کننده زمینه برای خطر جنگ هسته‌ای است.»

از لحاظ رسمی، دو کره در وضعیت جنگی قرار دارند. جنگ میان دوکره با توافق آتش بس متوقف شد و دو طرف تا کنون به صلح نرسیده‌اند.