جهانی شدن پول ملی چین با قرارداد سوآپ روسیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دو کشور چین و روسیه در مبادلات تجاری میان خود استفاده از ارزهای محلی را آغاز کردند. این دو کشور با استفاده از ابزارهای مالی مانند سوآپ و خرید سلف، به دنبال کاهش نقش دلار در مبادلات تجاری بین خود هستند.

بر اساس قراردادی که دو کشور در ماه اکتبر گذشته امضا کردند، از روز دوشنبه ۲۹ دسامبر چین برای روسیه یک خط اعتباری سوآپ به ارزش ۱۵۰ میلیارد یوان معادل ۲۵ میلیارد دلار آمریکا باز کرده است. سواپ یک توافق مالی است که در آن یک طرف معامله ابزار مالی طرف مقابل را برای مبادله به رسمیت می شناسد.

پول ملی روسیه «روبل» طی سال جاری بیش از نیمی از ارزش خود را در مقابل ارزهای خارجی از دست داد. همین امر دولت روسیه را برآن داشت تا با اتخاذ سیاست‌های شدید اقتصادی مانند افزایش نرخ بهره بانکی به میزان ۱۷% و مجبور کردن صادرکنندگان روسی به تحویل دلارهای خود در بانک مرکزی این کشور، بحران تراز پرداخت‌های خارجی خود را مهار کند.

به نوشته هفته نامه آمریکایی «بارونز»، خط اعتباری جدید، روسیه را به سمت استفاده از یوان به جای دلار در تجارت خارجی آن کشور به پیش می‌برد.

این خط اعتباری برای چین نیز سودمند است، زیرا ذخایر دلار بانک مرکزی چین هم اکنون حدود ۴ تریلیون دلار برآورد می‌شود که بیشتر آن‌ها در خود آمریکا سرمایه گذاری شده است.

سرمایه گذاری چین در آمریکا در حال حاضر برای این کشور بازده پولی اندکی دارد و این دولت در پی آن است تا با بازکردن خطوط اعتباری یوان با دیگر کشورهای جهان به منابع پولی بیشتری دسترسی پیدا کند.

به همین دلیل چین کریسمس سال ۲۰۱۱ با ژاپن اولین قرارداد سوآپ ارزی خود را امضا کرد، و به دنبال آن با دیگر کشورهای جنوب شرقی آسیا و در نوامبر سال جاری با استرالیا نیز قرارداد سوآپ ارزی منعقد کرد.

یک مقام وزارت خزانه داری آمریکا به نشریه «بارونز» گفت که این آغاز جهانی شدن پول ملی چین «یوان» است که همگان منتظر آن هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید