.
.
.

با درخواست تغییر مسیر هواپیمای گمشده مالزی موافقت نشده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هواپیمای گمشده مالزی دقایقی پیش از ناپدید شدن از برج مراقبت تقاضای تغییر مسیر و پرواز برفراز ابرهای تهدید کننده را کرده بود. اما مقامات ترافیک هوایی اندونزی نتوانستند بی‌درنگ با این درخواست موافقت کنند، زیرا جا برای این پرواز نبود. در آن زمان شش پرواز دیگر فضای پروازی برفراز ابر‌ها را پر کرده بودند، و به این ترتیب پرواز شماره ۸۵۰۱ «ایرآسیا» مجبور به ماندن در ارتفاع پایین شد.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، چند دقیقه بعد از این تماس، این جت با ۱۶۲ مسافر از صفحه رادار محو شد، بدون آنکه علائم خطر مخابره کرده باشد. گمان می‌شود که این هواپیما در دریای جاوه اندونزی سقوط کرده، اما پروازهای اکتشافی در روز دوشنبه ۲۹ دسامبر نتوانسته هیچ نشانی از ناپدید شدن پرواز ایرباس ای۳۲۰-۲۰۰ بدست آورد.

پروازهای تجسسی دو لکه روغن و تعدادی اشیائ شناور را در محلهای مختلف رصد کرده‌اند، اما معلوم نیست که این علائم مربوط به هواپیمایی باشد که روز یکشنبه در میانه یک پرواز دوساعته از سورابوی اندونزی به سنگاپور ناپدید شد. مقامات اندونزی معتقدند که این هواپیما به احتمال بسیار در دریا سقوط کرده است.

این مقامات می‌گویند که براساس مختصات پروازی، احتمالا هواپیما به دریا سقوط کرده و اکنون در «اعماق دریا» خفته باشد. با این همه قرار است که روز سه شنبه جستجوهای زمینی نیز برای یافتن نشانی از آن آغاز شود.

در این عملیات تجسسی حداقل ۱۵ کشتی، هفت هواپیما و ۴ هلی کوپ‌تر حضور دارند، و کشورهای اندونزی، سنگاپور، مالزی، استرالیا و تایلند ناوگان خود را برای این تجسس ارسال کرده‌اند.

سال ۲۰۱۴ برای پرواز‌ها در جنوب شرق آسیا سالی پر حادثه بوده است. برکنار از این پرواز شرکت «ایرآسیا»، ناپدید شدن یک هواپیمای دیگر از شرکت هواپیمایی مالزی در ماه مارس با ۲۳۹ سرنشین، و سقوط یک هواپیمای مالزی بر فراز کشور اوکراینکه به مرگ ۲۹۸ نفر منجر شد، از دیگر سانحه‌های هوایی در این سال بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم